Hayvan taşımacılığında refahı artırmak için optimum rotanın belirlenmesi
Route optimization to improve welfare in animal transport
- Tez No: 734402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED MİLANİ, PROF. MEHMET TEKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYMAZ AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Et ve et ürünlerine ihtiyacın artması, hayvanların yetişdirilerek kesilmesinin artmasına neden olur. Hayvanlar çiftliklerde büyütülerek nakliye araçlarıyla kesimhanelere taşınıyor. Taşıma sırasında hayvanların eski yerlerinden ayrılma ve yeni gruplarla karışma, taşıma süresi, araç titreşimi, gürültü gibi farklı streslere maruz kalıyor. Bu stresler hayvanların refahını etkiler ve kesim sonrası et kalitesinin düşmesine neden olur. Bu çalışmada, taşıma sırasında hayvanların metabolizmasını etkileyen faktörler incelenmiştir. Et kalitesini olumsuz etkileyen faktörlerin azaltılması için en kısa yol problemiyle ilgili bilgiler edinmiştir. Düğümler arasındaki en uygun yol bulma problemi, yeni dünya teknolojisi yılında bilgisayar bilimleri ve yapay zeka alanlarında daha kolay çözümlenebilir. En uygun yolun bulunması için farklı algoritmalarla ilgili araştırmalar yapılmıştır. Graflar hakkında bilgiler edinmiştir. Çalışmanın son bölümünde Dijkstra algoritması ve hızlı algoritma kullanılarak Matlab programında problem çözümü için uygulama yapılmıştır. Yapılan çalışmada algoritmalar karşılaştırılmış ve iki algoritmaya göre yol uzunlukları çıkarılmıştır. Dijkstra algoritmasıyla yapılan en uygun yolun bulunması için çiftlikten birinci kesimhaneye kadar olan mesafe 28.300, ikinci kesimhaneye kadar olan mesafe 39.800, üçüncü kesimhaneye kadar mesafe 42.900 olarak bulunmuştur. Hızlı algoritma ile yapılan en uygun yolun bulunması için birinci kesimhaneye kadar mesafenin 28.300, ikinci kesimhaneye kadar 43.700, üçüncü kesimhaneye kadar mesafe 42.900 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increased need for meat and meat products will increase the ability to grow and cut animals. Animals are raised on farms and transported to slaughterhouses by means of transportation. During transport, animals are subjected to different stresses such as dislocation and mixing with new groups, transport time, vehicle vibration, noise. These stresses affect the well-being of animals and cause reduced meat quality after cutting. In this study, factors affecting the metabolism of animals were examined during transport. He has obtained information on the shortest road problem to reduce factors that adversely affect the quality of meat. The most appropriate path-finding problem between nodes can be solved more easily in computer science and artificial intelligence in the new world technology year. Research has been conducted on different algorithms to find the best way. He has information about the graphs. In the last part of the study, using the Dijkstra algorithm and the fast algorithm, the Matlab program has been implemented for problem resolution. In the study, the algorithms were compared and the path lengths were deducted according to the two algorithms. The distance from the farm to the first slaughterhouse was 28,300, distance from the second slaughterhouse to 39,800, distance from the third sector to 42,900, to find the most appropriate path with the Dijkstra algorithm. To find the best possible route with a fast algorithm, the distance from the first sector was 28,300 to the second sector, 43,700 to the third sector was found at a distance of 42,900.