Havayolu taşımacılığında özel kargo taşımacılığı
Special cargo transportation in air transportation
  1. Tez No: 640623
  2. Yazar: BİLAL AKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçmişe baktığımızda insanlığın en emektar taşıma partnerlerinden birisi atlar olmuştur. Yüzyıllarca taşıma ihtiyacımızı karşılayan bu özel hayvanlar içinde bulunduğumuz yüz-yılda kırsal ve gelişmemiş kesimlerde halen bu görevini ifa ederken yarış atı kategorisin-de modern sosyal yaşamın bir figürü olarak taşınan konumunda bulunmaktadır. Yirminci yüzyılın en hızlı ve güvenilir taşıma modlarından birisi olan hava kargo taşıma-cılığı tıpkı lojistik gibi tarihteki yerini aldıktan sonra hızlı bir şekilde hayatımıza girmiştir. Ticaretteki hız algısı artık bugün üretilenin yine aynı gün de teslimatını gerektirmektedir. Hareket kabiliyeti için hava yoluna ihtiyaç duyması ve dünyanın her yerine hava ile ula-şılabilir olması bu taşıma modunun diğerlerinden ayrılan önemli bir özelliğidir. Bozulabi-lir kargoların, tehlikeli maddelerin minimum risk ile en kısa sürede istenilen yere ulaştırı-labilmesi hava kargo taşımacılığının dünya genelinde taşınan kargo değerleri arasında en yüksek değere sahip olmasını sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı havayolu taşımacılığında özel kargo taşımacılığının yeri, canlı hay-van at taşımacılığı sürecinin operasyonel olarak incelenmesidir. İhtiyaçları karşılarken taşıdığı kargolar bakımından özel durumu olan yüklerin uluslarara-sı otoritelerce belirlenmiş olan bazı standartları vardır. Elleçleme, paletleme, ambalajlama ve taşıma şekli gibi birçok özel uygulamaya ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu çalışmada bir zamanlar taşıma modu aracı olan“atların”hava kargo ile taşınma şekli araştırılmış ve Kuveyt- İstanbul- Heathrow Havaalanları arasında taşınan 8 adet at, özel kargolar ve tehlikeli maddeler içeren örnek bir hava kargo operasyonu anlatılmıştır. Bu çalışmanın sonunda canlı hayvan lojistiğinde profesyonel yaklaşımın ve bu alanda uz-manlaşmanın önemi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Looking back, one of humanity's most veteran transport partners has been horses. These special animals, which have met our transportation needs for centuries, are still carrying their duties in rural and underdeveloped areas in the century we are in, and are in the position of being carried as a figure of modern social life in race category. Air cargo transportation, which is one of the fastest and most reliable transportation modes of the twentieth century, has entered our lives quickly after taking its place in history just like logistics. The perception of speed in trade now requires the delivery of what is produced today on the same day. It is an important feature of this mode of transport, which requires airway for mobility and is accessible by air anywhere in the world. The fact that perishable cargoes and hazardous materials can be transported to the desired place with minimum risk has ensured that air cargo transportation has the highest value among the cargo values carried worldwide. The purpose of this study is to place the place of private cargo transportation in airline transportation, and an operational examination of the process of live animal horse trans-portation. There are some standards set by international authorities for cargoes that have special status in terms of the cargo they carry while meeting the needs. Many special applicati-ons such as handling, palletizing, packaging and transportation may be needed. In this study, the way of transporting“horses”, which were once a mode of transporta-tion, by air cargo was investigated and an example air cargo operation involving 8 hor-ses, special cargoes and dangerous goods transported between Kuwait, Istanbul and Heathrow Airports was explained. At the end of this study, the importance of professi-onal approach and specialization in live animal logistics has been demonstrated.