The role of digital marketing and social media marketing on consumer buying behavior: A research on consumers' online shopping habits
Dijital ve sosyal medya pazarlamasının tüketici satın alma davranışlarındaki rolü: Tüketicilerin çevrim içi giyim alışverişi alışkanlıkları üzerine bir araştırma
- Tez No: 734401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU AYDIN ASLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların akıllı telefon, tablet gibi cihazlara erişimi kolaylaşmıştır. Bu sayede dijital platformlar ve özellikle sosyal medya, bireyler tarafından oldukça benimsenmiştir. Kullanımın yoğunlaşması, bu kanalların pazarlama aracı olarak kullanılmasına zemin olmuştur. Sosyal medyanın tüm dünyada çok sayıda kişiye ulaşabilme gücü ve interaktif bir iletişimin olması, markaların pazarlama çalışmaları için tercih ettiği popüler bir platformdur. Sosyal medya, talep eden tüm bireylerin erişim ve kullanımına açıktır. Üye olan kullanıcılar sıklıkla markaların dijital içerik reklamlarına hedef olmaktadır ve dolayısı ile ürünler arasında tercih yapabilir seviyede bilgiye sahiptir. Tüketicinin bilgiye kolay ulaşımı, ürünler arasında tercih yapabilme avantajı ve tecrübelerini ifade edebilme özgürlüğü, markaları tüketici odaklı pazarlama stratejilerine yönlendirmiştir. Artık markalar, müşterileri için sadece kaliteli ürün veya hizmet üretmenin yanında, hedef kitlesinin yaşam tarzını yansıtmalıdır. Tüketiciler, ürün veya hizmet alımı öncesinde markaların ideolojilerini, sosyal medya içerik paylaşımlarını, mobil pazarlama, e-posta pazarlaması gibi kriterlerini incelemekte ve bu doğrultuda satın alıma yönelmektedir. Bu sonuçlara ulaşmanın en kolay yolu internet ve sosyal medya araştırmalarıdır. Tüketicilerin satın alım tercihleri açısından bakıldığında markaların, dijital pazarlama faaliyetlerinde internet ve sosyal medya kullanımlarını titizlikle yönetmeleri, bütünleşik, tutarlı ve marka imajını temsil eden mesajlar vermeleri önemlidir. Bu çalışmada, giyim markalarının sosyal medya üzerinden yapmış olduğu dijital pazarlama çalışmalarının tüketici satın alım davranışlarına etkisi incelenmiştir. İstanbul'da ikamet eden tüketicilere yönelik bir araştırma yürütülerek, elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, it has become easier for people to access devices such as smart phones and smart tablets. In this way, digital platforms, and in particular social media, have been commonly adopted by individuals. Their increased use has led to the use of these channels as marketing tools as well. The capacity of social media to reach a large number of people all over the world and its interactive communication style make it a popular medium preferred by brands for their marketing efforts. Social media is open to the access and use of all individuals who request it. Users who sign up to the various social media channels often become the target of digital content advertisements of brands, and therefore, should have sufficient knowledge to choose between products. Easy access of consumers to information, their option to choose between products, and their freedom to express their experiences have led brands to adopt consumer-oriented marketing strategies. Brands today not only produce quality products and services for their customers, but also try to reflect the lifestyle of their target audience. Before buying products or services, consumers examine certain criteria for brands such as ideology, social media content sharing, mobile marketing, e-mail marketing, and then make their purchases accordingly. The easiest ways to reach such information are through internet queries and social media research. In terms of buying preferences, it is important for brands to meticulously manage their use of internet and social media for their digital marketing activities, and to send consistent and integrated messages representing the brand image. This study examines the effect of social media digital marketing activities of clothing brands on consumer buying behavior. Consumers residing in İstanbul participated in the study and the data obtained were analyzed statistically.