Resim sanatında mücevher estetiği ve kullanım alanları
Painting art jewelry aesthetics and areas of use
- Tez No: 361621
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Resim sanatında mücevher kullanım alanlarının anlatılabildiği yazılı kaynağın yetersiz olması, teknik ağırlıklı bir çalışmanın yapılmasına zemin oluşturmuştur. Bu çalışma genel olarak resim sanatında değerli metal ve değerli taş kullanımının etkilerinin araştırılması, anlam ve resimsel özellikleriyle irdelenmesi üzerinedir. Mücevher, etkiyi artırmak üzere resimlerde kullanılmış bir materyaldir. Resim sanatıyla olan ilişkisini örneklerle incelemek ve bu etkileşimin sebeplerini aktararak ilgili konuda bilgi edinmek isteyenlere yol göstericidir. Tarihsel gelişimde bölgesel kullanım ve zamana göre değişen mücevher modası farklılıkları karşılaştırmalı olarak incelenmiş, görsel örneklerle desteklenerek sonuçlandırılmıştır. Resim ve mücevher bireyin kendisini ifade etmesinde, çevresiyle ilişki kurmasında önemli araçlar olmuş, inanç, güç, estetik kavramlarıyla yaşamında ortak değerler oluşturmuş, mesajlar vermiştir. İktidar duygusuyla kimi insan tabloları yaşadığı alanın duvarlarında sergilemiş, kimi insanda servetini vücudunda sergileyerek iktidar duygusunu yaşatmıştır. Mücevherin sanatsal değeri, tasarımlandığı çağın ruhunu yansıtmasından ya da biçim ve form etkisi ile minik bir heykel niteliği taşımasından oluşur ve etkiyi artırmak üzere resimlerde kullanılmış bir materyal olmuştur. Altın ve renkli değerli taşların resim sanatıyla ilişkisi ve etkileşimi resmin çözümlenmesine önemli anlamlar katar. Bu anlamda resim döneme tanıklık eden belge niteliği taşırken, mücevher tasarımlarının dönemsel değişimlerinin moda tarihi açısından önemli ipuçları verdiği görülür. Mücevher ustası olduğu da bilinen saray ressamları, tasarımlarını resimlerde görselleştirmişlerdir. Antik dönemden günümüze kadar giysi modellerine göre mücevher tasarımları da değişim göstermiş ve bu değişim ressamların tablolarında belgelenmiştir. Mücevherin kullanım alanlarının ve amaçlarının geldiği noktayı belirlemek açısından bu araştırma önem kazanmış, sanatçıların eserleri incelenmiş literatür taraması ve gözlem verileri bileştirilerek sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Resim, mücevher, sanat, tasarım, iktidar, değerli taş, altın
Özet (Çeviri)
The insufficiency of the written sources which explains the use of jewelery in the art of painting has caused a technical based study in this field. This study is mainly about studying the effects of the use of precious stones and metals in the art of painting and examining its pictural and significant features. Jewelery is a material which is used in the art of painting to emphasize the effect. It highlights to the ones who want to examine the relation between the jewelery and and the painting with the examples and it guides them to get information by reporting the interaction between jewelery and the painting.During the historical development, the regional use and the jewelery fashion which changes according to the time is examined comparatively and supported with the visual examples. Painting and jewelery have been important means for an individual to express himself , to establish a relationship with the environment. They have created common values in individual's lives with their power, persuasion and aesthetic concepts and they have given messages. Some people have exhibited their paintings on their walls ,some people exhibited their jewelery on their bodies with the sense of power. The jewelery has an artistic value because it reflects the spirit of the age that is designed. It carries sculptural features with its form and shape. The relation and the interaction between the gold, precious stones and the art of painting adds an important effect to the analysis of the painting.In this sense, the painting has a documentary features which witnesses to the age. On the other hand,the jewelery designs give important clues about the seasonal changes and the history of the fashion. The court painters who were jewelery designers at the same time visualized their designs in their paintings. From the ancient times to the present day, the jewelery designs have changed according to the clothing fashion and this change has been shown in paintings. This research is important to define the point which the area and the aim of jewelery using has arrived. The works of artists have been examined. The literature survey and the observation data have been combined and presented. Key Words : Paıntıng, Jewelery, Art, Design, Power, Precıous Stone, Gold