Bazı su ürünlerinin raf ömrü, fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine sous vide pişirme yönteminin etkisi
The effect of sous vide cooking method on the shelf life, physicochemical and microbiological properties of some aquaculture products
  1. Tez No: 734410
  2. Yazar: NURAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında, Sous vide pişirme (SVP) yöntemi uygulanarak 0-4°C'de depolanan farklı su ürünlerinin (ahtapot, akivades, kalamar, karides, midye, sübye) bazı kalite özellikleri incelenmiştir. Örneklerin fizikokimyasal özelliklerini belirlemek için; nem, protein, toplam yağ, toplam kül, pH, renk (L*, a*, b*), thiobarbitürik asit (TBA) sayısı, su tutma kapasitesi (STK), pişirme kaybı, tekstür profil analizleri (TPA) gerçekleştirilmiştir. Mikrobiyolojik yüklerini belirlemek için; Toplam Mezofilik Aerobik Bakteri (TMAB), Koliform grubu bakteriler, Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Vibrio parahaemolyticus sayıları belirlenmiştir. Ayrıca SVP yöntemi uygulanmamış ve uygulanmış su ürünlerinin mineral madde ve yağ asidi kompozisyonları tespit edilmiştir. SVP yöntemi uygulanmış su ürünlerinin ortalama nem, protein, toplam yağ, toplam kül içerikleri ve pH değerlerinin sırasıyla % 72.310-78.840, % 14.710-21.360, % 0.525-2.555, % 1.290-2.360 ve % 6.583-7.405 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some quality characteristics of seafood (carpet shell, cuttlefish, mussel, octopus, shrimp, squid) stored at 0-4°C applying Sous vide cooking method was investigated. Moisture, protein, total fat, total ash, pH, color (L*, a*, b*), thiobarbituric acid (TBA) number, water holding capacity, cooking loss and texture profile analyzes (TPA) were performed to determine the physicochemical properties of the samples. Total Mesophilic Aerobic Bacteria (TMAB), Coliform Group Bacteria, Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Vibrio parahaemolyticus were analyzed to determine microbiological characteristics of the samples. In addition, mineral and fatty acid composition analiysis were to performed on raw and Sous vide cooked seafood samples. The average moisture, protein, total fat, total ash content, and pH values of Sous vide cooked samples were determined between % 72.310-78.840, % 14.710-21.360, % 0.525-2.555, % 1.290-2.360 and % 6.583-7.405, respectively.