Bir askeri tanker gemisinin enerji sisteminin analizi ve modellenmesi
The analysis and modelling of the energy system of a fuel tanker ship
  1. Tez No: 734412
  2. Yazar: DOĞAN AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN SULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzün büyüyen denizcilik sektörü koşulları göz önüne alındığında, enerjinin (elektrik, proses ısısı vb.) sadece en etkin ve uygun maliyetli şekilde değil, aynı zamanda sayı olarak listelenen sera gazı emisyonlarını da en aza indirerek kullanılması büyük önem taşımaktadır. İklim değişikliğinin ilk 10 küresel çevre sorunu arasında bir sorun. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) standart belirleme ve düzenlemesi, gemilerin neden olduğu CO2 emisyon sorununu kontrol altına almak ve bunlarla mücadele etmek amacıyla 1958 yılından beri devam etmektedir. Ancak artan akaryakıt fiyatları göz önüne alındığında, günümüz koşullarında mevcut gemi enerji sistemlerinde kullanılan enerji taleplerinin çevreye en az etki ile en verimli ve en az maliyetli şekilde modernize edilmesi zorunludur. Tüm bu talepler dikkate alınarak, bu çalışmanın ilk aşamasında bir akaryakıt tankeri gemisi örnek olarak incelenmiş ve mevcut teknolojiler dikkate alınarak Referans Enerji Sistemi analizi ile mevcut durum ortaya konmuştur. İkinci aşamada, enerji sektörünü matematiksel bir modele dönüştüren LEAP (Düşük Emisyon Analiz Programı) kullanılarak çalışma sonlandırılmakta ve çeşitli senaryolar karşılaştırılarak bir akaryakıt tankeri gemisinin enerji tüketim ve emisyon değerleri elde edilmektedir. Sonuçlar bize birçok sektörde olduğu gibi bir akaryakıt tankeri gemisinde de enerji alanında iyileştirmeler yapılabileceğini ve bu gelişmeler sayesinde sera gazı emisyonlarının azaltılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
When today's growing maritime industry conditions are taken into consideration, it has great importance to use the energy (electricity, process heat, etc.) not only in the most effective and cost efficient way but also with minimized greenhouse gas emissions which listed as the number one problem among the top 10 global environmental problems of climate change. The International Maritime Organization (IMO) standard setting and regulation has been going on since 1958 in order to control and combat CO2 emission problem caused by ships. However, considering the increasing fuel prices, it is compulsory in today's conditions to modernize the energy demands used in existing ship energy systems in a most efficient and least costly way with the least impact on the environment. All these demands considered, in the first stage of this study a fuel tanker ship was examined as an example and the current situation was revealed by the Reference Energy System analysis, taking into account the existing technologies. At the second stage, the study is finalized by using the LEAP (Low Emissions Analysis Platform) which transforms the energy sector into a mathematical model and the energy consumption and emission values of a fuel tanker ship is obtained by comparing various scenarios. The results showed us that, as in many other sectors, improvements can be achieved in the field of energy in a fuel tanker ship and greenhouse gas emissions can be reduced by these developments.