Kayıplı yüzeylere sahip bir kavite içerisinde walsh fonksiyonları ile uyarılan elektromanyetik alanlar için bir analitik çözüm
An analytical solution for the electromagnetic fields excited by walsh functions in a cavity with lossy surfaces
- Tez No: 734413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın temelinde, elektromanyetik problemlerinin analizinde yakın dönemde kullanılmaya başlanmış bir analitik metot olan evrimsel yaklaşımdan faydalanılarak, kayıplı yüzeylere sahip, içi boş bir kavite içerisinde sinüzoidal olmayan bir kaynak tarafından oluşturulan alanlara ilişkin nedensel bir çözüm elde edilmesi yer almaktadır. SI formatında yeni bir formda yazılan Maxwell denklemleri ile evrimsel yaklaşım geliştirilerek, Maxwell denklemlerinde yer alan her bir nicelik ortak bir fiziksel boyutta ifade edilebilmiştir. Bir kavite içerisinde farklı formlardaki kaynaklar ile uyarılabilen elektromanyetik alanların evrimi incelenmiş, sinüsoidal kaynakların oluşturduğu alan bileşenleri ile dijital fonksiyonlara ait alan bileşenleri karşılaştırılarak modal genliklere ilişkin osilasyonlar grafiksel olarak gösterilmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The basis of this study is to obtain a causal analytical solution for the electromagnetic fields generated by a non-sinusoidal source in a hollow cavity with lossy surfaces, by making use of the evolutionary approach, an analytical method that has recently been used in the analysis of electromagnetic problems. As a result of upgrading the evolutionary approach with the novel format of Maxwell's equations in SI units, field quantities in the system of Maxwell's equations can be expressed in a common physical dimension. The evolution of electromagnetic fields that can be excited in a cavity by different causal sources, namely by a sinusoidal signal and a digital signal both with a beginning in time, were examined. The results for the modal amplitudes are obtained and exhibited graphically.