Çevre dostu ve enerji etkin bir yerleşke tasarımı
Eco-friendly and energy efficient campus design
- Tez No: 734414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN SULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yenilenebilir enerji potansiyeli yüksek olan Türkiye'de, elektrik üretiminde halihazırda fosil yakıtların payı oldukça yüksektir. Çok büyük miktarı ithal edilen bu enerji kaynakları sebebiyle Türkiye enerji bağımlı bir ülke olmakla birlikte ekonomik kaybı çok yüksektir. Yüksek enerji tüketimi olan üniversiteler enerji tasarrufu sağlamak amacıyla dikkat çekmektedir. Bu tespitler doğrultusunda birinci aşamada çalışma alanı olarak Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu yerleşkesi incelenmiş ve teknolojiler incelenerek Referans Enerji Sistem analizi ile mevcut durum oluşturulmuştur. Müteakip aşama olarak, yerleşkenin mevcut teknoloji yapılandırması karar destek araçlarından biri olan LEAP (Long-range Energy Alternatives Planning System) yazılımı tarafından modellenmiştir. Bu modelleme sonucunda oluşan parametreler incelenerek yerleşkenin fotovolkatik sistem ve rüzgâr enerji sistemi ile beslenmesine yönelik PVGIS Fotovoltaik Coğrafi Bilgi Sistemi ve RetScreen Simülasyon Aracı ile araştırmalar yapılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar; yerleşkenin fotovolkatik sistem ve rüzgâr enerji sistemi ile uzun vadede maliyet ve verimlilik yönünden etkin şekilde beslenebileceği ve bunun neticesinde enerji ve ekonomi yönünden çok büyük miktarda tasarruf sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, which has a high renewable energy potential, the share of fossil fuels in electricity generation is already quite high. Although Turkey is an energy-dependent country, its economic loss is very high due to these energy resources, which are imported in large quantities. Saving and efficient use are essential to prevent these losses. Universities with high energy consumption have become the focus in order to save energy. In line with these determinations, in the first stage, the National Defense University Naval Academy campus was examined as an example, and the current situation was revealed with the Reference Energy System analysis, taking into account the existing technologies. As a next step, the existing technology configuration of the campus was modeled by one of the decision support tools, LEAP (Long-range Energy Alternatives Planning System). By examining the parameters formed as a result of this modeling, research was carried out with PVGIS (Photovoltaic Geographical Information System) and RetScreen Simulation Tool for feeding the campus with photovoltaic systems and wind energy systems. The resulting results have shown that the settlement can be effectively fed in terms of cost and efficiency in the long term with the photovoltaic system and wind energy system, and as a result, it can save a great deal in terms of energy and economy.