Öğretmen adaylarının iletişim becerileri ile narsist kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills and narcissistic personality traits of pre-service teachers in terms of different variables
- Tez No: 734426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİRİNKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Öğretmen adaylarının iletişim becerileri ile narsist kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Yöntem: Araştırma 2020/2021 eğitim ve öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesinde farklı bölümlerde öğrenim gören 309 kadın ve 159 erkek olmak üzere toplam 468 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Ersanlı & Balcı (1998) tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Envanteri”, Ames, D. R., Rose, P. ve Anderson C. P. (2006) tarafından geliştirilmiş Türkçe formu Atay (2009) tarafından oluşturulan“Narsistlik Kişilik Envanteri”ve araştırmacı tarafından belirlenen ''Demografik Bilgi Formu“ ile toplanmıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerin belirlemede frekans dağılımı, bağımsız değişkenler ile iletişim becerileri ve narsistlik kişilik düzeyleri arasındaki farklılaşmayı incelemek için ”Bağımsız Örneklemler için T-testi“ ve ”Tek Yönlü Varyans (anowa)“ uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Investigation of the Relationship Between Communication Skills and Narcissistic Personality Traits of Pre-Service Teachers in Terms of Different Variables Method: The research was carried out with a total of 468 students, 309 female and 159 male, studying in different departments at Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education in the 2021/2022 academic year. The data of the study were collected with the“Communication Skills Inventory”developed by Ersanlı & Balcı (1998), the Turkish form developed by Ames et al. (2006), the“Narcissistic Personality Inventory”developed by Atay (2009) and the“Demographic Information Form”determined by the researcher. Frequency distribution was used to determine the demographic characteristics of the students,“T-test for Independent Samples”“One-Way Analysis of Variance”was applied to examine the differentiation between independent variables and communication skills and narcissistic personality levels.