Heykelde form algısı
The Perception of form in sculpture
- Tez No: 73443
- Danışmanlar: PROF. ŞAHİN ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HEYKELDE FORM ALGISI Füsun Okkay Heykel Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1998 Danışman: Prof. Şahin Özyüksel Bu çalışmada, her formun görme yoluyla yani görsel algı yolu ile duyuma; izlem ve sezgi olarak pek çok imgelemi yollaması ve bu yolla bakan kişide yeni anlam, duygu ve düşünce yaratma çabası anlatılmaya çalışılmıştır. Bir formu algılamada, derinlemesine kadar oluşumu, onu etken olan faktörler ve formu algılamadaki öğelerin birbiriyle olan ilişkileri tek tek ele alınarak irdelenmiştir. Form, Biçim, nedir? tanımı,“Algıdaki Düzen ve Görme Duyusu”, Form ve Biçim Algısı, Heykelde Dış Görüntü Değerleri, Heykel Sanatında Algıya Etken Faktörler, Estetiksel Form ve Sanat Yapıtı, Bir Sanat Eserine Görsel Açıdan bakabilmek gibi başlıklarla oluşan bölümler, geniş açıklamalarla, örneklerle ve alıntılarla desteklenmiştir. Görsel Algılamada etken olan formun; varoluş görüntülerini oluşturan öğeler, ifade öğeleri ve içsel estetik değer öğeleri fizyolojik ve psikolojik açıdan ele alınarak yapılan araştırmalarla, görsel ve içeriksel açıdan, formun anlamını değiştirdiği gibi, duyarlılığımızı harekete geçirmekte de büyük rol oynadıkları verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, çalışmada yer alan sanatçıların, yapıtları ile de algılama ve algılamadaki psikolojik etmenlerde en etkili biçimde yansıtılmaya çalışılmış ve insanoğlunun, duyusal, fiziksel etkilenmeleri de, verilen bu örneklere yansıtılmıştır. Burada, algılamaya etken olan tüm veriler birarada kullanılmaya çalışılmış ve tüm bu konu ile ilgili araştırmalar resimsel örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it has tried to explain that each form has sended a few images as sensation, impress and intuition by the way of meaning. It means that by the way of visual perception and someone whose afford to create new meaning, idea and opinion looks with this vision. While percepting a form, its existing to deeper, the factors which effect it and the relationships between the elements which provides to perception of form were examined with all details. What's the form, shape and figure? Their definitions, the sections which were formed with like these headlines, primative order and sense of observe in intelligent, perception of form and shape, the value of outside apparition at statue, the factors which effect the perception in statue art, esthetical form and work of art, the ability to look at an art with audiovisual way were supported with more informations, examples and quotations. It has tried to take on psychologically and physiologically existence apparitions elements, expression elements and aesthetics value elements of the form which is effective at the visual perception and then to give their big role not only to change the meaning of form but also to stimulate our sensitivity. Moreover, it has tried to reflect effectively the perception and the psychological factors of perception with the works which belong the artist who were in work and human's sense and physical activation has reflected with these given examples.