Postmenopozal kadınlarda hormon replasman terapisi ile birlikte verilen düşük doz folik asidin kan homosistein düzeylerine etkisi
The effect of hormone replacement therapy with low dose folic acid on blood homocysteine levels in postmenopausal women
- Tez No: 734432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: Postmenopozal dönem, kadınlarda kardiovasküler hastalık riskinin arttığı bir dönemdir ve yüksek kan homosistein düzeyleri, artmış kardiyovasküler risk ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı, postmenopozal kadınlarda, hormon replasman tedavisine eklenen folik asidin kan homosistein düzeyleri ve metabolik parametrelere etkisini araştırmaktır. Metod : Bu araştırmaya SSK Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi Menopoz Polikliniğine başvuran , en az bir yıldır amenoreik olan ve daha önce hormon replasman tedavisi (HRT) almamış , sağlıklı 40 postmenopozal kadın dahil edildi. Çalışmaya uygun bulunan bireylere, 12 hafta süre ile oral yolla 800 mikrogram folik asit ve östradiol hemihidrat (2 mg/gün) / noretisteron asetat (1 mg/gün) verildi. Tedaviye başlamadan önce ve tedaviden 12 hafta sonra serum homosistein, trigliserit, total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), serum glutamik oksaloasetik transaminaz (SGOT), serum glutamik pirüvik transaminaz (SGPT), üre, kreatinin ve açlık kan şekeri düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar student-t testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The risk of cardiovascular disease significantly increases in women during postmenopausal period, and high blood homocysteine levels have been associated with increased cardiovascular risk. The aim of this study is to investigate the effect of folic acid combined with hormone replacement therapy. on blood homocysteine levels and metabolic profile in postmenopausal women. Method: Forty postmenopausal women who had not received any hormonal replacement therapy (HRT) previously and presented to SSK Ege Maternity and Gynecology Training Hospital Menopause Outpatient Clinic were included in this study. Patients who met study inclusion criteria were given 800 micrograms of folic acid and estradiol hemihydrate (2 mg/day) / norethisterone acetate (1 mg/day) for 12 weeks. Before and 12 weeks after treatment, serum homocysteine levels, triglyceride, total cholesterol, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), serum glutamic oxaloacetic transaminase (SGOT), serum glutamic pyruvic transaminase (SGPT), urea, creatinine and fasting blood glucose levels were measured. Results were compared with Student's-t test. Results: When metabolic parametres of the patients were compared before and 12 weeks after HRT and folic acid administration, HDL cholesterol levels significantly increased 48.85±7.51 vs.