Kadınların doğum eylemi sırasında algıladıkları obstetrik şiddet göstergeleri
Indicators of obstetric violence that women perceived during childbirth
  1. Tez No: 734452
  2. Yazar: HÜLYA ULAŞLI KABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma kadınların doğum eylemi sırasında algıladıkları obstetrik şiddet göstergelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma verileri online anket olarak 01.12.2020-01.03.2021 tarihleri arasında sosyal medya hesabı“anneysen.com”üzerinden yayınlanan veri toplama formu aracılığıyla online olarak elde edildi. Veriler bilgisayar aracılığı ile değerlendirildi. Araştırmanın örneklemini 805 katılımcı oluşturdu. Katılımcıların yaş ortalaması 32,88±6,16 yıl olarak belirlendi. Katılımcıların %48,7'sinin 31-40 yaş aralığında ve %55,9' unun lisans mezunu olduğu belirlendi. Katılımcıların en fazla maruz kaldığı ilk üç şiddet türü sırasıyla %73.3 ile yeme içme kısıtlaması, %46.2 ile izinsiz vajinal muayene, %45.5 ten tene tamasın geciktirilmesi; en az maruz kalınan şiddet türü ise %7.8 ile fiziksel şiddet olarak belirlendi. Katılımcıların fiziksel şiddet, sözlü şiddet, doğum yöntemi seçme hakkının verilmemesi, çoklu vajinal muayene maruziyeti, yakınlarıyla görüşme ve refakatçi bulundurma engeli eylemlerini şiddet olarak gördükleri belirlendi. Buna karşılık bildirilen en yüksek ilk üç sırada olan ten tene temas, yeme-içme kısıtlaması, izinsiz vajinal muayene bildirimleri açısından bu eylemleri şiddet olarak gördüklerini bildirenlerle, şiddet olarak görmediklerini bildirenler arasında istatistiksel anlamda fark yoktur (p>0.05). Sonuç olarak katılımcıların yaş ve eğitimleri ile şiddet algısı arasında ters ilişki vardır. Katılımcıların kamu kurumunda doğum yapanların büyük bölümünü fiziksel ihtiyaçların karşılanmamasını şiddet olarak algılamıştır. Katılımcıların şiddet algısı uygulamayı yapan sağlık profesyoneline göre değişmemiştir. Katılımcıların büyük bölümü sözlü şiddete maruz kalmadığı bildirmiştir. Katılımcılar maruz kaldıklarını belirttikleri şiddet eylemlerinin bir kısmını şiddet olarak algılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the indicators of obstetric violence perceived by women during labor. The research data were obtained online as an online survey through the data collection form published on the social media account“anneysen.com”between 01.12.2020-01.03.2021. The data were evaluated by computer. The sample of the study consisted of 805 participants. The mean age of the participants was 32.88±6.16 years. It was determined that 48.7% of the participants were between the ages of 31-40 and 55.9% were undergraduate graduates. The most exposed actions of the participants were eating and drinking restrictions with 73.3%, unauthorized vaginal examination with 46.2%, delaying touching the skin with 45.5.%. The least exposed type of violence was determined as physical violence with 7.8%. It was determined that the participants considered the acts of physical violence, verbal violence, not being given the right to choose a birth method, exposure to multiple vaginal examinations, meeting their relatives and having a companion as violence. Also, there was no statistically significant difference between those who reported that they saw these acts as violence and those who did not see them as violence in terms of skin-to-skin contact, restriction of eating and drinking, and unauthorized vaginal examination, which are in the top three ranks of the report (p>0.05). Consequently, there is an inverse relationship between the age and education of the participants and their perception of violence. The majority of the participants who gave birth in a public institution did not perceived their physical needs as violence. The violence perception of the participants did not change according to the health professional who practiced it. Participants did not perceive some of the acts of violence that they had been exposed to as violence.