Plazma destekli farklı tedavi protokollerinin dental eroziv lezyonlar üzerindeki etkisi
The impact of various plasma-assisted treatment protocols on dental erosive lesions
- Tez No: 734464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAM HEPDENİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, beş farklı remineralizasyon materyali ve non termal atmosferik basınçlı plazma uygulamasının birlikte veya tek olarak kullanımlarının erozyona uğramış diş mineleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada 195 adet çekilmiş üçüncü molar dişlerin kökleri uzaklaştırıldı ve bukkal yüzeyleri açıkta kalacak şekilde akrilik rezin içerisine gömüldü. Dişlerin açıkta kalan bukkal yüzeylerine polisaj uygulandı. Bukkal mine yüzeyi üzerinde 4×4 mm'lik bir alan oluşturuldu ve bu alan dışındaki yüzeyler çift kat tırnak cilası ile örtülendi. Örnekler rastgele olacak şekilde 13 gruba ayrıldı (n=15). Gruplar; Grup 1: negatif kontrol ve Grup 2: sadece erozyon uygulanan pozitif kontrol olmak üzere erozyon siklusu boyunca uygulanacak remineralizasyon materyali ve plazma uygulamasına göre belirlendi. Çalışmada remineralizasyon materyali olarak Nupro Novamin içerikli profilaksi patı, Elmex Sensitive Professional Repair&Prevent, Credentis Curodont Protect, Heydent H-Nanoseal ve Prevdent Desensident kullanıldı. Örneklerin Vickers mikrosertlik ölçümleri başlangıç, 2 dk'lık asit uygulamasını içeren başlangıç erozyonu sonrası ve erozyon siklusu sonrası olmak üzere üç kere tekrarlandı. Erozyon siklusu 5 gün boyunca günde 6 kez uygulandı. Erozyon siklusu süresince örneklere sitrik asit ve remineralize edici materyaller uygulandı. Plazma içeren gruplarda plazma uygulaması, siklusun ilk günü ilk asit atağından sonra 5 dk olacak şekilde gerçekleştirildi. Örnekler sitrik asit ve remineralizasyon ajanı uygulaması dışında kalan sürede yapay tükürük içerisinde bekletildi. Erozyon siklusu sonrası örneklerin yüzey morfolojisi atomik kuvvet mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu ile, elementel kimyasal bileşimi enerji dağılım spektrometresi ile analiz edildi. Vickers mikrosertlik verilerinin istatistiksel değerlendirmesinde Kolmogorov Smirnov ve Shaphiro Wilk testleri ile Varyans analizi (ANOVA) ve Bonferroni analizi kullanıldı (p0.05). Pürüzlülük değerleri incelendiğinde, en yüksek değer Nupro Novamin içerikli profikalsi patı materyalinin uygulandığı Grup 3'de elde edilirken, en düşük pürüzlülük değeri negatif kontrol grubu olan Grup 1'de elde edildi. Prendent Desensident materyalinin uygulandığı Grup 7 dışında remineralizasyon materyallerinin tek başına uygulandığı grupların (Grup 3-6) yüzey pürüzlülükleri değerlerinin, remineralizasyon ajanlarının plazma ile kombine kullanıldığı gruplara (Grup 9-13) oranla daha yüksek olduğu gözlendi. Tarayıcı elektron mikroskobu analizi sonucunda Grup 2'de belirgin bir demineralizasyon görüntüsü izlendi. Remineralizasyon materyali ve plazma uygulaması yapılan tüm örneklerde demineralizasyon görüntüsünün farklı oranlarda örtülendiği görüntüler ile karşılaşıldı. Örneklerin, yüzey enerji dağılım spektrometresi analizi sonuçları, Grup 3'de en yüksek kalsiyum oranı değerlerini, Grup 2'de ise en düşük kalsiyum değerlerini gösterdi. Flor oranının tüm gruplar arasında Grup 10'da en yüksek oranı sergilediği görüldü. Gruplar arasında karbon oranları kıyaslandığında; Grup 2'de Grup 10 dışındaki gruplardan daha yüksek oranda karbon oranı belirlendi. Grup 8'de karbon oranının kontrol grupları olan Grup 1 ve Grup 2'ye kıyasla oldukça düşük olduğu, oksijen ve kalsiyum oranının ise yüksek olduğu gözlendi. Bu çalışmanın sınırları içerisinde; Novamin, arginin, P11-4, floroaluminokalsiyum silika, nanohidroksiapatit ve plazma uygulamalarının erozyon lezyonlarında remineralize edici bir etki sergileyebildiği söylenebilir. Plazma uygulamasının remineralizasyon materyallerinin etkilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the effect of five different remineralization materials and non-thermal atmospheric pressure plasma application either used together or alone on eroded tooth enamel. In the study, the roots of 195 extracted third molar teeth were removed and embedded in acrylic resin with their buccal surfaces exposed. The exposed buccal surfaces of the teeth were polished. A 4×4 mm area was created on the buccal enamel surface and the surfaces outside this area were covered with a double layer of nail polish. The samples were randomly divided into 13 groups (n=15). According to the remineralization material and plasma application to be applied throughout the erosion cycle, groups were determined as Group 1: negative control and Group 2: positive control with erosion only. Remineralization materials used in the study included Nupro Sensodyne prophylaxis paste with NovaminNupro, Elmex Sensitive Professional Repair&Prevent, Credentis Curodont Protect, Heydent H-Nanoseal and Prevdent Desensident. Vickers microhardness measurements of the samples were repeated three times: the initial 2-minute acid application, post-initial erosion, and post-erosion cycle. The erosion cycle was applied 6 times a day for 5 days. During the erosion cycle, citric acid and remineralizing materials were applied to the samples. Plasma administration in plasma-containing groups was carried out for a duration of 5 minutes after the first acid attack on the first day of the cycle. Apart from the period when citric acid and remineralization agent were applied, the samples were kept in artificial saliva. After the erosion cycle, the surface morphology of the samples was analysed by atomic force microscopy and scanning electron microscope, and their elemental chemical composition was analysed by energy dispersive spectrometry. Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests, analysis of variance (ANOVA) and Bonferroni analysis were used for statistical evaluation of Vickers microhardness data (p0.05). The analysis of the roughness values indicated that the highest value was obtained in Group 3 where the prophylactic paste material containing Nupro Novamin was applied, while the lowest roughness value was obtained in Group 1 which was the negative control group. It was observed that the surface roughness values of the groups in which the remineralization materials were applied individually (Group 3-6) were higher than the groups in which the remineralization agents were used in combination with plasma (Group 9-13), except for Group 7 where the Prendent Desensident material was applied. As a result of scanning electron microscope analysis, a distinct demineralization image was observed in Group 2. In all samples where remineralization material and plasma were applied, images were obtained where demineralization image was covered at different rates. The results of the surface energy dispersive spectrometry analysis of the samples showed the highest calcium values in Group 3 and the lowest calcium values in Group 2. Of all groups, the highest fluorine ratio was determined in Group 10. The comparison of the carbon ratios between the groups suggested that the carbon ratio determined in Group 2 was higher than all groups with the exception of Group 10. It was observed that the carbon ratio in Group 8 was quite low compared to the control groups, Group 1 and Group 2, while the oxygen and calcium ratios were higher. Within the boundaries of this study, it can be said that novamin, arginine, P11- 4, fluoroaluminocalcium silica, nanohydroxyapatite and plasma applications can exhibit a remineralizing effect in erosion lesions. It can be concluded that plasma application positively impacts the effects of remineralization materials.