Sıçan siyatik sinirinde modifiye 'sleeve neurorrhaphy' ile onarımın elektrofizyolojik, histopatolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi
Electrophysiological, histopathological and functional evaluation of repair with modified 'sleeve neurorrhaphy' in the rat sciatic nerve
- Tez No: 734463
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT NACİ KARAÇAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Periferik sinir yaralanması onarımında en sık kullanılan yöntem epinöral onarım tekniğidir. Son zamanlarda bu tekniğe bir alternatif olarak uç-içe onarım (“sleeve neurorrhaphy”) konsepti gündeme gelmiş ve epinöral onarıma üstün olduğu gösterilen çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı uç-içe onarım tekniği ile epinöral onarımı kıyaslamak ve uç-içe onarım tekniğinin uygulanmasını kolaylaştıracak teknik yöntemlerden bahsetmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada sham grubu (n:5), epinöral onarım yapılan kontrol grubu (n:8) ve“sleeve neurorrhaphy”yapılan deney grubu (n:8) olacak şekilde 3 grupta toplam 21 adet Sprague- Dawley tipi rat kullanıldı. Deneklerin sağ siyatik sinirleri diseksiyon ile ortaya kondu. Sham grubuna herhangi bir ek işlem yapılmadan cilt onarımı yapıldı. Kontrol grubuna epinöral onarım yapılırken, deney grubuna“sleeve neurorrhaphy”işlemi uygulandı. 3 ay boyunca günlük pansuman yapıldı. 3 ayın sonunda yürüme analizi ile SFI(siyatik fonksiyon indeksi) ölçümü, EMG ile motor sinir ileti hızı ölçümü yapıldı. Hayvanlar sakrifiye edildikten sonra siyatik sinirler eksize edildi ve histopatolojik inceleme yapıldı. Bulgular: Yürüme analizi sonucu elde edilen SFI değerlerinde üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Motor sinir ileti hızı değerlendirildiğinde sham grubu, deney ve kontrol grubuna üstün bulundu ancak deney ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmadı. Histopatolojik inceleme ile fiber çapı/ akson çapı oranı değerlendirildiğinde sham ve deney grubu arasında anlamlı fark bulunmazken, bu iki grup ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç: Sleeve neurorrhaphy ile epinöral onarım arasında fonksiyonel ve histopatolojik analiz değerlerinde anlamlı fark bulundu. Çalışmada bahsedilen teknik öneriler ile beraber,“sleeve neurorrhaphy”sinir onarımında kullanılabilecek önemli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The most commonly used method in peripheral nerve injury repair is the epineural repair technique. Recently, as an alternative to this technique, the concept of“sleeve neurorrhaphy”has come to the fore and studies have been conducted that have been shown to be superior to epineural repair. The aim of this study is to compare sleeve neurorrhaphy with epineural repair and present technical methods that facilitate the application of sleeve neurorrhaphy.. Materials and Method: In this study, a total of 21 Sprague-Dawley type rats were used in 3 groups: the sham group (n:5), the control group (n:8) who underwent epineural repair, and the experimental group (n:8) who underwent“sleeve neurorrhaphy”. The right sciatic nerves of the rats were exposed by dissection. Skin repair was performed in the sham group without any additional procedures. While epineural repair was performed in the control group, the“sleeve neurorrhaphy”procedure was applied to the experimental group. Daily dressing was done for 3 months. At the end of 3 months, SFI (sciatic function index) measurement with walking track analysis and motor nerve conduction velocity measurement with EMG were performed. After the rats were sacrificed, the sciatic nerves were excised and histopathological examination was performed.