Diyabetik nöropati modelinde levetirasetamın etkilerinin Patch-Clamp Yöntemi ile incelenmesi
Investigating the effects of levetiracetam in a model of diabetic neuropathy by Patch-Clamp Method
  1. Tez No: 734466
  2. Yazar: TURKAN AHMADZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diyabetik nöropati, prevalansı yüksek ve hayat kalitesini düşürücü nitelikte bir sendromdur. Radikal tedavisi mevcut olmayan bu sendromda daha iyi bir farmakoterapi sağlayabilmek için çalışmalar yoğun olarak sürdürülmektedir. Etkili ilaçların etki mekanizmalarının patoloji varlığında araştırılması, hastalığın fizyopatolojisinin aydınlatılmasını ve böylece yeni ilaç geliştirme çalışmalarına yol gösterici bulgular elde edilmesini sağlayacaktır. Üçüncü jenerasyon bir antiepileptik olan Levetirasetam (LEV), diğer antiepileptiklere kıyasla daha kabul edilebilir bir yan etki profiline ve yüksek güvenlik oranına sahiptir. Taşıdığı farmakokinetik özellikler de LEV'in klinikte daha tercih edilir olmasını sağlamaktadır. LEV'in diyabetik nöropatide antihiperaljezik etkileri gösterilmiştir. Bu etkilerin mekanizmalarını aydınlatmak amacıyla proje kapsamında diyabetik nöropati modelinde patch clamp yöntemi ile LEV'in elektrofizyolojik etki profili aydınlatıldı. Diyabetik nöropati modelinde LEV'in etkilerinin patch-clamp yöntemi ile incelenmesi için yaptığımız çalışmada hücrelere LEV uygulamasının uyarı iletkenliği azaltıcı yönde etkiler ortaya koyduğu gözlendi. Bu çalışmada sunulan veriler LEV'in analjezik etkilerini vurguladı. LEV'in antihiperaljezik etkileri, iyon kanalları üzerindeki etkilerinden DRG düzeyinde ortaya çıkabilir. LEV türevlerinin değerlendirildiği yeni ilaç geliştirme çalışmalarına yol gösterici bulgular alındı.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy is a syndrome with high prevalence and lowers the quality of life. For this syndrome, which has no radical treatment, studies are being carried out intensively to provide a better pharmacotherapy. Investigation of the mechanisms of action of effective drugs in the presence of this pathology will help to clarify the pathophysiology of the disease and thus provide findings for new drug development studies. LEV, a third generation antiepileptic, has a more acceptable side effect profile and higher safety rate compared to other antiepileptics. The pharmacokinetic properties of LEV makes it more preferable also in the clinic. LEV has been shown to have antihyperalgesic effects in diabetic neuropathy. In order to illuminate the mechanisms of these effects, the electrophysiological effect profile of LEV elucidated by using patch clamp method in the diabetic neuropathy model. In our study to examine the effects of LEV in a diabetic neuropathy model by patch-clamp method, it was observed that LEV application to cells has shown to present effects which leads to a reduce in the activity. The data presented in this study highlighted the analgesic effects of LEV. The antihyperalgesic effects of LEV may arise at the DRG level from its effects on ion channels. Guiding findings were obtained in new drug development studies in which LEV derivatives were evaluated.