Piyasa inovasyon ikileminde girişimci devletin rolü: OECD üzerine bir uygulama
The role of the entrepreneurial state in the context of market and innovation dilemma: An application on OECD
- Tez No: 734491
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TOKUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmada bilim-teknoloji-inovasyon ilişkisi incelenmiş bu bağlamda piyasa ekonomisinin yeterliliği irdelenmiş ve devletin, bilim ve teknoloji üreterek inovasyonları ve piyasayı nasıl desteklediği analiz edilmiştir. Çalışmada devletin teknoloji ve inovasyon üretmedeki rolü girişimci devlet kavramı çerçevesinde tartışılmıştır. Girişimci devlet ile kalkınmacı devlet kavramları tarihsel süreç içinde ve yapısal olarak karşılaştırılmış, girişimci devletin teknolojiyi ve inovasyonları kurumlar aracılığı ile desteklediği ve girişimci devletin gerekli olduğu tezi tartışılmıştır. Devletin temel araştırmalara yatırım yaparak, çeşitli difüzyon mekanizmaları ve iş birlikleri ile piyasa ekonomisinin inovasyon yapmasının önünü açtığı sonucuna varılmıştır. Piyasa ekonomisinde şirketlerin inovasyon yapmak için yeterli imkanlara sahip olmasına rağmen, tarihsel ve teorik olarak, bazı durumlarda neden inovasyon yapmak istemeyecekleri tartışılmıştır. Şirketlerin kısa dönem karlılığa odaklanarak birçok durumda mevcut endüstriyi kökten değiştiren inovasyonları görmezden geldiği ve geciktirdiği görülmüştür. Son olarak, 18 OECD ülkesi için 1981-2018 dönemi incelenerek, kamunun araştırma yatırımlarının özel sektör araştırma harcamalarını dışlamadığı, sonraki dönemlerde teşvik ettiği ve arttırdığı, ampirik olarak test edilmiş ve kamu araştırma harcamalarının özel sektör araştırma-geliştirme harcamaları üzerinde pozitif etkisi saptanmıştır. Beşerî sermayenin ve dışa açıklık endeksinin de kamu Ar-Ge harcamaları ile birlikte, uzun dönemde özel sektör Ar-Ge harcamaları üstünde pozitif etkisi saptanmış, kişi başına düşen gelirin ve büyümenin ise kısa dönemde pozitif etkisi bulunmuştıur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to analyze the relationship between science-technology-innovation and in this context examine the capacity of market economy and to analyze how the state supports innovations and the market by producing and providing science and technology. In the study, the role of the state in creating technology and innovation is discussed within the framework of the concept of entrepreneurial state. The entrepreneurial state and the developmental state were compared and the thesis that the entrepreneurial state supported technology and innovations through public institutions and the necessity of entrepreneurial state was discussed. It has been concluded that the state pioneers the way for the market economy to innovate by investing in basic research, and proceeding various diffusion mechanisms and collaborations. Despite the fact that companies have sufficient opportunities to innovate in a market economy, it has historically been discussed why in some cases firms would not want to innovate. It has been seen that companies focus on short-term profits and in some cases ignore and suppress innovations those revolutionize and disrupt the current industry. Finally, by examining the 1981-2018 period for 18 OECD countries, it was empirically tested that public research investments did not exclude private sector research expenditures but encouraged and increased them in the following periods and the positive effect of public research expenditures on private sector research and development expenditures was determined. Human capital and openness index together with public R&D expenditures, had a positive effect on private sector R&D expenditures in the long term, while income per capita and growth had a positive effect in the short term only.