Spinopelvik parametrelerin kalça kırıkları tipi üzerine etkisi
The effect of spinopelvic parameters on TYPE of hip fractures
- Tez No: 734498
- Danışmanlar: UZMAN MUHARREM KANAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Spinopelvik parametreler geçmişten günümüze birçok sebeple incelenmiş olup pelvisin omurgaya göre pozisyonu hakkında bilgi vermektedir. Birçok omurga rahatsızlığı omurga pelvis uyumu arasındaki ilişkiden etkilenmiş olup kalça patolojileri ve cerrahilerine etkisi literatürde desteklenmiştir. Spinopelvik parametrelerin kalça patolojileri üzerine etkisi göz önünde bulundurularak bu parametrelerin kalça kırığı oluşum ve tiplendirme mekanizmasına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2017-2022 yılları arası kalça kırığı nedeniyle başvuran toplamda 200 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, taraf, vücut kitle indeksi (BMİ), Singh indeksi gibi verileri ve grafileri üzerinden pelvik insidans, pelvik tilt, sakral slop, lomber lordoz gibi değerleri retrospektif olarak ölçülüp incelendi. Kalça kırıkları intrakapsüler (femur boyun) ve ekstrakapsüler (pertrokanterik) olarak 2 gruba ayrılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda bu 2 grup arasında veriler açısından anlamlı fark olup olmadığı irdelenmiştir. Grafilerin tümü 3 ayrı gözlemci tarafından tek tek değerlendirildi. Gözlemcilerin korelasyonu açısından yapılan ölçümlerin uyumunun belirlenebilmesi için sınıf içi korelasyon katsayıları (İntraclass Correlation Coefficient (ICC)) elde edildi. Analizler %95 güvenirlilik seviyesinde yapılmıştır. Bulgular: 100 femur boyun kırığı (grup 1) nedeniyle 100 pertrokanterik bölge kırığı (grup 2) nedeniyle başvuran hasta olmak üzere 2 ayrı grup vardır. Grup 1' in yaş ortalaması 75,5 olup 100 hastanın 64' ü kadın 36' sı erkek idi. Grup 2' nin yaş ortalaması 77,6 olup 100 hastanın 70' i kadın 30' u erkek idi. BMİ ortalamaları grup 1 için 27,3, grup 2 için 27,0 olup her iki grup arasında BMİ ortalamaları bağımsız gruplarda t testi ile irdelenmiştir ve BMİ ortalamaları açısından anlamlı düzeyde farklılık bulunmamaktadır(p>0.05). Her iki grubun Singh indeksi arasındaki ilişki ki-kare analizi ile incelendiğinde grup1; grade 1 oranı %13, grade 2 oranı %35, grade 3 oranı %39, grade 4 oranı %18, grade 5 oranı %4 olup, grade 6 oranı %1'dir. Grup 2; grade 1 oranı %13, grade 2 oranı %28, grade 3 oranı %40, grade 4 oranı %15, grade 5 oranı %3 olup, grade 6 oranı %1'dir. Her iki grup Singh indeksi arasında anlamlı fark bulunmamaktadır(p>0,05). Grupların pelvik insidans, pelvik tilt, sakral slop, lomber lordoz ortalamaları bağımsız gruplarda t testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Spinopelvic parameters are researched from past to present and gives us information about the position of the pelvis with reference to spine. Many spinal diseases are affected by the unity of spine and pelvis and pointed out in the literature with its effect on hip pathologies and surgeries. This research aims by considering the spinopelvic parameters effect on hip pathologies finding out these parameters effects on forming the hip fracture and typing mechanism. Materials and Method: 200 patients admitted with hip fracture between 2017-2022 evaluated. These patients data such as age, gender, side, body mass index(BMI), Singh index, pelvic incidence, pelvic tilt, sacral slope, lomber lordosis calculated and measured. Hip fractures divided in two groups: intracapsular(neck of femur) and extracapsular(pertrochanteric). With the data collected it is analyzed if there is meaningful difference between these two groups. All the radiographs evaluated by 3 different observer one by one. To maintain the correlation between observers measurements İntraclass Correlation Coefficient (ICC) is used. The data analyzed with %95 confidence interval. Results: There are two groups: 100 femoral neck fractures (group 1) and 100 pertrochanteric fractures (group 2). Group 1's average age is 75.5 and 64 of them are women, 36 of them are men. Group 2's average age is 77.6 and 70 of them are, 30 of them are men. Average BMI is 27.1 for group 1,27 for group 2 and these BMI averages investigated using independent groups t test and didn't find a meaningful differece (p>0.05). When we analyzed Singh index of these 2 groups by using qi-square test, Group 1's grade 1 is %13, grade 2 is %35, grade 3 is %39, grade 4 is %18, grade 5 is %1. In both groups there is no meaningful difference in Singh index (p>0.05). Pelvic incidence, sakral slope, lomber lordosis averages evaluated with t test. In group 1 average pelvic incidence is 49,9(standart deviation(sd):11,6), average pelvic tilt is 15,62(sd:9,72), average sakral slope is 37,7(sd:10,1), average lomber lordosis is 49,6(sd:13,2); in group two average pelvic incidence is 57,2 (sd:14,2), average pelvic tilt is 15,62(sd:9,72), average sakral slope is 41,6(sd:11,5), average lomber lordosis is 55(sd:14,5).