Total kalça protezi ameliyatının sagital omurga dengesi ve statik denge üzerindeki etkisi
Effects of total hip artroplasty on spinal sagittal and static balance
  1. Tez No: 393947
  2. Yazar: KAMİL EYVAZOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULUNAY KANATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: Kalça eklemindeki dejenerative değişiklikler postural denge ve sagital omurga dengesini etkiliyor, düşme riskini artırıyor. Çalışmanın amacı: Total Kalça Artroplasinin (TKA) sagital omurga dengesi ve statik denge üzerindeki etkisini araştırmak amacı ile prospektif klinik araştırma yapıldı. Prospektif klinik çalışmamızda TKA'nın omurganın spinopelvik parametrelerindeki radiolojik değerleri ve statik denge parametreleri üzerindeki değişiklikleri göstermek için değerlendirmeler yapıldı. Mater ve metod: Omurga ve kas iskelet sistemi patolojisi ve ameliyat öyküsü olmayan primer koksartroz nedeniyle ameliyat planlanan 27 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar bağımsız araştırmacı tarafından ameliyattan önce ve ameliyat sonrası 6. ay kontrolda değerlendirildi. Hastaların omurga ve kalça şikayetleri WOMAC, ODİ, SE-36 ve VAS klinik skalası ile değerlendirildi. Sagital omurga dengesi iki yönlü omurga grafisi iledeğerlendirildi. Statik denge ve düşme riski BioSway 950-462 denge kontrol cihazı ile değerlendirildi.Statik denge değerlendirme sırasında Postural Denge Testi (PST) ve Karaklılık Sınırları Testi (KST) kullanıldı. Sonuç: THA sonrası kalça ve omurganın ağrı ve fonksionlarının, statik denge parametrelerin iyileşdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Effects of Total Hip Artroplasty on spinal sagittal and static balance of the primary coxoartritis patients. Introduction: Hip osteoarthritis affect postural sway and spinal sagittal balance, therefore increase risk of falls. Aims of study: In ordere to evaluate the effect of Total Hip Arthroplasty(THA) on spinal sagittal balance and static balance. We performed prospective clinical study on the effect of THA on adaptive change of the spinopelvic alignment and static balance in patients with hip osteoarthritis. Materials and methods: We included twenty seven patients who has operated with primary coxarthrosis without other joint operation. All patients were assessed by an independent investigator before surgery and 6 months post-THA. The hip and spine related symptoms were evaluated with WOMAC, Oswestry Disability İndex(ODİ), SF-36 and Visual Analogue Scales(VAS) scores and sagittal spinal radiographs. BioSway 950-462 balance system were used for balance and fall risks assessment. During balance assessment were used Postural Stability Test(PST) and Limits of Stability(LOS) test. Results: The hip and spinal pain and static balance were significantly better following THA. The WOMAC mean value change from 36,6 to 63,8(p< 0,001). The ODI mean value change from 49,9 to 36,5(p< 0,001).