Hiperkifoza sahip bireylerde sagittal spinopelvik dizilimin denge ve plantar basınç dağılımına etkisi
The effect of sagittal spinopelvic alignment on balance and plantar pressure distrubition in hyperkyphotic individuals
  1. Tez No: 431618
  2. Yazar: HAKAN CİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı: hiperkifotik adölesan ve genç erişkin bireylerde, değişen sagittal spinopelvik dizilime bağlı olarak, denge ve plantar basınç dağılım farklılıklarını incelemektir. Yöntem: Çalışmada; hiperkifoz grubunda ortalama yaşları 18,75 (13-32) olan 12 olgu ile kontrol grubunda ortalama yaşları 19.75 (14-29) olan 12 olgu olmak üzere, toplamda 24 olgu değerlendirmeye alındı. Olgularda sagittal spinopelvik dizilimi değerlendirmek için ayakta çekilmiş lateral röntgenogramlarda Cobb yöntemi ile torakal kifoz (TK), lomber lordoz (LL), pelvik insidans (PI), pelvik tilt (PT) ve C7 yük hattının sakrum posterosüperior uzaklığı ölçüldü. Olguların statik/dinamik denge değerlendirmeleri ve yerçekimi merkezi (CoG) izdüşümleri, Balance Master denge ve performans cihazıyla, dinamik plantar basınç dağılımları ise EMED pedobarografi cihazıyla kayıt altına alındı. Bulgular: Torakal kifoz açıları ile lomber lordoz açıları arasında pozitif korelasyon saptandı. (r=0.573, p=0.03) Yerçekimi merkezleri hizaları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Statik denge değerlendirmesi açısından, gruplar arasında postural salınım hızlarında anlamlı fark görülmedi.(p>0.05) Dinamik denge değerlendirmesi amacıyla uygulanan stabilite limitleri testinde (LOS), hiperkifoz grubundaki olguların ulaşılan maksimum nokta değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu. (p=0.019) Dinamik pedobarografik değerlendirmede plantar basınç dağılımları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı.(p>0.05) Sonuç: Hiperkifoza sahip bireylerde, statik duruş postural kontrolü iyi sağlanabilirken, özellikle öne eğilme gerektiren günlük aktivitelerde dinamik denge daha kontrolsüz sağlanabilir. Bu hastalarda torakal hiperkifoza cevaben omurga ve alt ekstremiteler düzeyinde gelişen kompensatuar mekanizmalar, öne eğilmedeki bozulmanın yanında hem vücut ağırlığı yerçekimi izdüşümünün hem de plantar basınç dağılımlarının normal sınırlarda kalmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the balance and plantar pressure distribution differences in hyperkyphotic adolescents and young adult individuals, depending on difference of sagittal spinopelvic alignment. Method: The study population consisted of 24 cases as the average age of 12 of them is 18,75 (13-32) in hyperkyphosis group, and the average age of 12 of them is 19.75 (14-29) in control group. Thoracic kyphosis (TK) angle, lumbar lordosis (LL) angle, pelvic incidence (PI) angle, pelvic tilt (PT) angle and and sagittal vertical axis from C7 plumb line were measured on whole spine X-rays in a standing position, to evaluate spinopelvic alignment. Static/dynamic balance evaluation and centre of gravity (CoG) projections of individuals recorded by Balance Master stability and performance device and dynamic plantar pressure distributions were recorded by EMED pedobarography device. Results: Positive correlation was determined between TK angles and LL angles (r=0.573, p=0.03). No significant difference was found in CoG projection and mean sway velocity amoung groups (p>0.05). There were statistically significant differences in end point excursion values between groups in terms of dynamic balance measurement (p=0.019). The dynamic pedobarographic measurements did not reveal any intergroup difference (p>0.05). Conclusion: Dynamic balance may be deteriorated especially in daily activities requiring forward reaching while static standing postural control is well maintained in hyperkphotic adolescent and young individuals. In spite of impaired forward reaching, compensatory mechanisms developing on the levels of spine and lower extremities may be effective to remain normal gravity projections