The position of contemporary muslim scholars on secularism the comparative analytical study
Çağdaş müslüman alilerin laiklik üzerindeki konumukarşılaştırmalı analitik çalışma
- Tez No: 734548
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, dört çağdaş Müslüman düşünürün İslam'ın yönetim anlayışı ve sekülerlik hakkındaki görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmada farklı entelektüel çevreden gelen Seyyid Kutub, Dr. Yusuf el-Karadavi, Muhammed Mehdi Şemsuddin ve Dr. Adel Daher'in kitaplarında konuyla ilgili ifade ettikleri görüşleri konu edilecektir. Bu dört şahsın eserlerindeki tartışmadan önce girişte Batı akademiyasında sekülerlik üzerine devam etmekte olan tartışmanın bir özeti Talal Esad ve Sabah Mahmood'un eserleri temel alınarak verilmiştir. Sekülerlik modernizmin üzerine dayandığı parametrelerden birisidir. Bunun anlamı; sekülerlik olmadan modernizmin olmayacağıdır. İşte tam da bu nokta, sekülerlik kavramı ve onun türevlerine dair tartışmaların daha çok modernizmin çerçevesinde konuşulmasına yol açmaktadır. Arap Baharı bu şahısların görüşleri arasında bir karşılaştırma yapmayı gerekli kılmıştır. Son zamanlarda, bazı İslam ülkeleri yönetimle ilgili büyük sorunlarla yüz yüze gelmiştir. Bu bağlamda öne çıkan en önemli konu sekülerizmdir. Bazı Müslüman düşünürler İslam'ın artık laikliği bir sorun olarak görmediğini söylemektedir. Müslüman toplumlarda laikliğin modern dünyada gerçek bir role sahip olduğunu söyleyen pek çok kişi vardır. Öte yandan İslam'ı seküler düşünce ile bağdaştırmayı doğru bulmayanlar da mevcuttur. Kısaca bu araştırmanın özünü İslam'ın sekülerlikle bir probleminin olup olmadığı sorusu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the attitude of four contemporary Muslim scholars regarding the system of government in Islam, especially vis-à-vis the western notion of secularism. The research focuses on four prominent figures from different intellectual backgrounds, two Sunnis and two Shiites. The former side is represented by Sayyid Qutb and Dr. Yusuf al-Qaradawi, while the latter side is represented by Mohammad Mahdi Shamsuddin and Dr. Adel Daher. These Muslim intellectuals have been directly involved in discussions on the issue of governance in Islam in a number of their works and have devoted some of their writings on secularism. These works will be examined in the light of works that have been recently published in Western academia such as the works of Talal Asad and Sabah Mahmood. The approach used in this research is analytical. The views of these intellectuals on governance in Islam and secularism are portrayed with quotations from their works or speeches. Since the so-called Arab Spring, issues and problems have been raised about the position of Islam vis-à-vis modern governments. The most important issue discussed in this context was secularism. Some people argue that Islam has no longer sees secularism as a great problem. There are many individuals in Muslim societies who think there is a real role for secularism to play in the modern world, whereas others have protested the position of reconciling Islam with secular thought. So, this research revolves around the question of“Does Islam actually have a problem with secularism?”