STEM öğrenme modelinde proje tabanlı öğrenme yöntemi ve istasyon tekniği kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, kalıcılığa ve STEM'e yönelik tutumlarına etkisi
The effect of the use of project-based learning methods and station technique in STEM learning model on students' academic achievement, retention, towars attitudes to STEM
- Tez No: 734595
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada, STEM öğrenme modelinde proje tabanlı öğrenme yöntemi ve istasyon tekniğinin birlikte kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına, öğrendiklerinin kalıcılığına ve STEM'e yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi ve yapılan uygulama ile ilgili öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla fen bilimleri dersi basınç konusunda STEM etkinlikleri proje tabanlı öğrenme yöntemi ve istasyon tekniği ile bütünleştirilerek geliştirilmiş, uygulanmış ve süreç sonunda yarı yapılandırılmış görüşmeler ile öğrencilerin uygulama ile ilgili görüşleri alınmıştır. Çalışma grubu, Kahramanmaraş ilinde bir devlet ortaokulunun iki farklı sekizinci sınıf şubesinde öğrenim gören 60 öğrenciden oluşmaktadır. Bu çalışma nicel ve nitel boyutları olan bir karma yöntem araştırması olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın nicel verileri araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve hazır olarak kullanılan STEM'e yönelik tutum ölçeği ile elde edilmiştir. Çalışmanın nitel verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme ve ürün değerlendirme formlarıyla toplanmıştır. Dersler deney grubunda STEM etkinlikleri kullanılarak kontrol grubunda ise mevcut müfredata uygun olarak işlenmiştir. Gruplar arasında denkliğin sağlanması amacıyla ön test puanları bağımsız gruplar t-testi ile, ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı bağımlı gruplar t-testi ve ANCOVA ile, kalıcılık testi ön test ve son test puanları ise MANCOVA ile incelenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme ve ürün değerlendirme formları içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmada: STEM öğrenme modelinde kullanılan öğretim yöntem ve tekniğinin öğrencilerin akademik başarılarını ve STEM'e yönelik tutumlarını artırdığı ve öğrenilenlerin kalıcılığını sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrencilerin fen bilimleri dersinin tüm konularında STEM etkinlikleri yapmak istedikleri tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan açılır kapanır köprü, balonlu araba, berber koltuğu ve kar ayakkabısı etkinliklerinden farklı STEM etkinlikleri geliştirilerek çalışma yapılabilir. STEM eğitimi için geliştirilen etkinliklerin öğretmenler tarafından kullanılması öğrencilerin STEM disiplinlerine olan ilgilerini artırabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of using project-based learning method and station technique together on students' academic achievements, the permanence of what they have learned and their attitudes towards STEM in the STEM learning model and to determine student opinions about the practice. For this purpose, STEM activities on the subject of pressure in the science course were developed, implemented by integrating the project-based learning method and the station technique, and at the end of the process, students' opinions on the practice were taken through semi-structured interviews. The study group consists of sixty students studying at two different eighth grade branches of a public secondary school in Kahramanmaraş province. This study was designed as a mixed method study with quantitative and qualitative dimensions. The quantitative data of the study were obtained with the achievement test developed by the researcher and the attitude scale for STEM used as a ready-made tool. The qualitative data of the study were collected through semi-structured interview and product evaluation forms developed by the researcher. The lessons were taught using STEM activities in the experimental group and in accordance with the current curriculum in the control group. In order to ensure equivalence between the groups, the pre-test scores were examined with the independent groups t-test, and whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores with the dependent groups t-test and ANCOVA. In addition, retention test pretest and posttest scores were analyzed with MANCOVA. Semi-structured interview and product evaluation forms were analyzed by content analysis method. In the study, it was concluded that the teaching methods and techniques used in the STEM learning model increase the academic achievements and attitudes of students towards STEM and ensure the permanence of what has been learned. It has been determined that the students want to do STEM activities in all subjects of the science course. The study can be carried out by developing different STEM activities from the drop-down bridge, balloon car, barber chair and snowshoe activities used in the study. The use of activities developed for STEM education by teachers can increase students' interest in STEM disciplines.