Hemşirelerde duygu düzenlemenin psikolojik dayanıklılık, başetme ve benlik saygısına yapısal ve deneysel etkisi
The structural and experimental impact of emotional regulation in nurses on psychological resilience, coping and self-esteem
  1. Tez No: 734606
  2. Yazar: ORKUN ERKAYIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu araştırma duygu düzenleme eğitiminin, hemşirelerin duygu düzenleme, psikolojik dayanıklılık, baş etme ve benlik saygısına yapısal ve deneysel etkisini incelemek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, yarı deneysel ve kesitsel olarak 2 çalışmadan oluşmaktadır. Duygu düzenleme eğitimi Ocak-Mart 2020 tarihleri arasında, 36 eğitim grubu hemşiresi, 36 kontrol grubu hemşiresi ile yürütülmüştür. Yapısal eşitlik modeli verileri Ekim-Aralık 2019 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 422 hemşireden toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve Yapısal Eşitlik Modeli kullanıldı. Bulgular: Araştırmanın Yapısal Eşitlik Modeli aşamasına göre, Yapısal eşitlik modeli sonucunda; bilişsel yeniden değerlendirme ve baskılama arasında negatif yönde (-.57) ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the structural and experimental effects of emotion regulation training on emotion regulation, resilience, coping and self-esteem of nurses. Material and Methods: The research consists of 2 studies as quasi-experimental and cross-sectional. Emotion regulation training was carried out with 36 training group nurses and 36 control group nurses between January and March 2020. Structural equation model data were collected from 422 nurses working at Aydın Adnan Menderes University, Practice and Research Hospital between October and December 2019. Descriptive statistics were used in the analysis of the data, and ANOVA and Structural Equation Model were used for repeated measurements. Results: In the first stage of the study, according to the Structural Equation Model, as a result of the Structural equation model; There is a negative (-.57) relationship between cognitive reappraisal and suppression.