Çok düşük doğum ağırlıklı prematüre yenidoğanlarda geç yenidoğan sepsisinde mixed-lineage kinase domain–like pseudokinase ve receptor-interacting protein kinases 3'ün değerlendirilmesi
Evaluation of mixed-lineage kinase domain-like pseudokinase and receptor-interacting protein kinase 3 in late newborn sepsis in very-low birth weight premature newborn
  1. Tez No: 734613
  2. Yazar: MEHMET KADRİ TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Neonatal sepsis yenidoğan ölümlerinin üçüncü önde gelen nedenidir ve düşük doğum ağırlıklı bebekler, zamanında doğmuş bebeklere göre sepsise daha yatkındır. Düşük doğum ağırlıklı bebekler özellikle sepsise karşı hassastır ve sağkalım sonuçlarını iyileştirmek için mümkün olan en erken zamanda uygun müdahalelere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda 32. gebelik haftasından küçük prematürelerde proteinin mixed-lineage kinase domain–like pseudokinase (MLKL) ve receptor-interacting protein kinases 3 (RIPK3)'ün geç neonatal sepsis (GNS) tanısında bir biyobelirteç olarak rolünün olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde geç neonatal sepsis tanısı alan ve sepsis tanısı almayan yenidoğanlarda prospektif olarak yapıldı. 32. gestasyonel haftadan önce doğan ve doğum ağırlığı 1500 gramın altında olan GNS tanılı 45 hasta ve kontrol grubu 40 hastadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Neonatal sepsis is the third leading cause of neonatal death, and low birth weight infants are more prone to sepsis than term infants. Low birth weight infants are particularly susceptible to sepsis and appropriate interventions are needed as early as possible to improve survival outcomes. In our study, we aimed to determine whether mixed-lineage kinase domain-like pseudokinase (MLKL) and receptor-interacting protein kinases 3 (RIPK3) have a role as a biomarker in the diagnosis of late neonatal sepsis (GNS) in preterms younger than 32 weeks of gestation. Material and Methods: Our study was conducted prospectively in newborns diagnosed with late neonatal sepsis and not diagnosed with sepsis in Dicle University Faculty of Medicine Neonatal Intensive Care Unit. It consisted of 45 GNS patients born before the 32nd gestational week and with a birth weight of less than 1500 grams, and 40 patients in the control group. Conclusion: In our study, a significant increase was observed in both MLKL and RIPK3 levels in GNS patients compared to control group patients. More studies on MLKL and RIPK3 are needed in the diagnosis of GNS in premature patients younger than 32 weeks of gestation.