Futbolda dar alan oyunlarının sıçramaya etkisi
The effect of small side football games on jumping
  1. Tez No: 734612
  2. Yazar: SELVİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmanın amacı futbolda dar alan oyunlarının sıçramaya etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Bu çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden elit düzeyde futbolcu olan toplam 26 sporcudan oluşmaktadır. Sporcuların yaş, boy ve vücut ağırlıkları sırasıyla (21,71±2,12 yıl, 181,51±6,21 cm ve 72,96±5,32 kg) olarak tespit edilmiştir. Sporculara 8 hafta boyunca, haftada 3 gün ara ile 2 kez dar alan antrenmanları uygulanmıştır. Antrenman periyodu öncesi ve sonrası sıçrama ve hız parametreleri testi alınmıştır. Araştırmada sporcuların cmj ön ve son test değerleri incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (t=150, p>.05) farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effect of small side games on jumping in football. It consists of a total of 26 elite football players who accepted to participate in this study voluntarily. The age, height and body weight of the athletes were determined as (21.71±21.12 years, 181.51±6.21 cm and 72.96±5.32 kg), respectively. Athletes were trained for 8 weeks, 3 times a week, 2 times a week for small space training. Jump and speed parameters tests were taken before and after the training period. When the cmj pre- and post-test values of the athletes were examined in the study, there was no statistically significant difference (t=150, p>.05).