İnflamatuar bağırsak hastalıklarında öz yeterlilik ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the self-efficacy scale in inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 734624
  2. Yazar: YONCA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; İnflamatuar bağırsak hastalıklarında öz yeterlilik ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ile geçerlik ve güvenirlik çalışmasının gerçekleştirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini Kasım 2021- Ocak 2022 tarihlerinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı dahilinde olan İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Polikliniğine başvuran hastalar ve kayıtlı hastalardan internet aracılığıyla ulaşılabilen 167 birey oluşturmaktadır. Çalışma verileri Hasta Tanıtım Formu ve İnflamatuar Bağırsak Hastalıklarında Öz Yeterlilik Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeğin dil ve içerik geçerliği tamamlandıktan sonra veri toplama sürecine başlanmıştır. Veriler yüz yüze ve online şekilde toplanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik analizlerinde IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen bireylerin yaşlarının ortalaması 44.37±14.24 olarak belirlenmiş, bireylerin %40.7'sinin erkek, %59.3'ünün kadın olduğu, %56.9'unun Ülseratif kolit, %43,1'inin Crohn hastası olduğu tespit edilmiştir. Ölçekten alınan toplam puan ortalaması 161.32 ± 33.843 şeklindedir. Dil geçerliğinde çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılmıştır. Uzman görüşleri alınarak belirlenen kapsam geçerlik oranı 0.99' dur.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this search is to implementation the self-efficacy scale in inflammatory bowel diseases into Turkish and to conduct a validity and reliability study. Material and Method: The sample of the search consists of people who consulted to Ege University Medical Faculty Hospital Internal Diseases Department Gastroenterology Department Inflammatory Bowel Diseases Polyclinic between November 2021 and January 2022 and 167 registered people who can be reached via online. The search data were gathered with the Patient Demonstration Form and Self- Efficacy Scale in Inflammatory Bowel Diseases. After the scale's language and content validity has been completed, the data collection process started. Data were collected head-to-head and online. Results: The average age of the individuals involved in the study was determined to be 44.37±14.24, 40.7% of the individuals were male, 59.3% were female, 56.9% were Ulcerative colitis, 43.1% were Crohn patients. Translation-reverse method is used in language validity. Content validity determined by taking expert insights is 0.99.