Bağımlılıkla mücadelede sosyal pazarlamanın rolü ve bağımlılıkla mücadele eden kurum ve kuruluşlara yönelik bir araştırma
A Study about the role of social marketing in overcoming substance abuse and organizasitions about substance abuse
- Tez No: 73465
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE SOSYAL PAZARLAMANIN ROLÜ VE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EDEN KURUM VE KURULUŞLARA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Nurtekin ÖNDER İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1998 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR Bu araştırmanın genel amacı ülkemizde yapılan bağımlılıkla mücadele çalışmalarında sosyal pazarlama prensiplerine uyulup uyulmadığını bağımlılıkla mücadele eden kurum ve kuruluşlardaki uzmanların görüşlerine göre belirlemektir. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'de uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden kurumlar ve kuruluşlardaki uzmanlar oluşturmaktadır. Araştırmaya evrendeki tüm kurum ve kuruluşlardaki uzmanlar dahil edilmişlerdir. Az sayıda kurum ve kuruluş olduğundan ve bu kurum ve kuruluşlarda bağımlılıkla mücadele çalışması yürüten uzman sayısı da düşük olduğundan örneklem almaya gerek görülmemiştir. Araştırma sonunda deneklerin tamamına yakını bağımlılık yapan maddeler hakkında halkın eğitilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Deneklerin yarısından fazlası bağımlılık yapan maddeleri satanlara ve alanlara karşı yasal yaptırımların çok hafif olduğunu düşündüklerini ifade etmişlerdir. Deneklerin tamamına yakını bağımlılıkla ilgili yasaların yetersiz olduğu konusunda hemfikir oldukları belirlenmiştir. Bağımlılıkla ilgili araştırmalar konusunda deneklerin tamamına yakını yetersizlik olduğunu belirtmişlerdir. Bağımlılıkla mücadeleye ayrılan parasal kaynak konusunda da deneklerin tamamı yetersiz olduğuna katılmaktadır. Denekler bağımlılıkla mücadele çalışmalarının daha çok bağımlılıktan kurtarıcı hizmet şeklinde, bilgilendirme şeklinde ve sosyal reklam hazırlama ve sonuçlarını değerlendirme şeklinde yapıldığını ifade etmişlerdir. Bağımlılıkla mücadeleyle ilgili olarak İçişleri, Sağlık Bakanlığının, sivil toplum örgütleri ve Milli Eğitim Bakanlığının çalışmalar yaptıklarını belirtmişlerdir. Denekler Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum örgütlerinin yapacaktan çalışmadan önce problem belirleme çalışması yaptığını ifade etmişlerdir. Deneklerin tamamına yakını yalnızca Milli Eğitim Bakanlığının hedef belirlemesi yaptığını ifade etmişlerdir. Denekler bağımlılıkla mücadele çalışmalarında hedef kitle belirlemesini sadece SağlıkBakanlığı, sivil toplum örgütleri, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığını söylemişlerdir. Deneklerin yansından fazlası sadece Sağlık Bakanlığı ve Sivil Toplum Örgütlerinin yapacakları çalışmaların etkili olmasını sağlayacak iletişim yollarını belirlediklerini ifade etmişlerdir. Bağımlılıkla mücadelede denekler kurumlar arasında işbirliği olmadığına inandıklarını söylemişlerdir. Deneklerin yarısından fazlası bağımlılıkla mücadelede başlatılan çalışmaların değerlendirilmesinin ve yeniden programlanması çalışmalarının yapılmadığını ifade etmişlerdir. Bağımlılıkla ilgili yapılan uygulama ve hizmete ulaşma yollarını sadece Sağlık Bakanlığı'nın gösterdiğini belirtmişlerdir. Denekler hedef kitlenin en fazla kullandığı iletişim yollarını belirleyen kurum olarak yalnızca sivil toplum örgütleri, Sağlık Bakanlığı'nı ve İçişleri Bakanlığını göstermişlerdir. Deneklerin yarısından fazlası en etkin iletişim yolu olarak televizyonu, gazeteyi, sosyal reklam ve kampanyaları, radyoyu göstermişlerdir. Bağımlılıkla mücadelede birden fazla iletişim aracını yalnızca Sağlık Bakanlığı'nın kullandığı belirtilmiştir. Denekler sivil toplum örgütlerinin bağımlılıkla mücadele çalışmalarına çok az katıldıklarını ifade etmişlerdir. Buna karşı sivil toplum örgütlerinin bağımlılıkla mücadelede öneminin büyük olduğunu belirtmişlerdir. Özetle söylemek gerekirse, pazarlama biliminin esasları üzerine kurulan sosyal pazarlamanın hem pazarlama karması elemanlarına hem de pazarlama süreci içersinde yer alan tüm aşamalarına eksiksiz yer verildiği çalışmalar düzenlendiğinde başarıya ulaşması mümkündür. Ülkemizde bağımlılıkla mücadele çalışmasının tekrar gözden geçirilerek sistematik bir biçimde yeniden yapılandırılmasına gereksinim olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine if the professionals working for the associations and foundations dealing with subject abuse are following the principles of social marketing or not. The population of the study is the professionals working for the associations and foundations struggling with abuse. All of the professionals were included in the study. As there is a small number of associations and foundations, the researcher did not need to take a sample from the population. The results showed that almost all of the subjects pointed the need for educating the public about subject abuse. Nearly half of the subjects stated that the legal sanctions about subject abuse are very insufficient. Almost all of the subjects believe that the number of research studies about subject abuse are very limited. The subjects also specify that the financial sources for struggling with subject abuse are very insufficient. Subjects point that the ways of action take different forms. These are: curing dependency, giving information and preparing social advertisements and evaluating the results. Ministry of Internal Affairs, Ministry of Health, Ministry of Education and public associations are the organizations struggling with abuse. Subjects determined that the Ministry of Health and public associations are providing services about identifying the problem. Subjects also determined that the Ministry of Health, Ministry of Internal Affairs, Ministry of Education and public assosiations identify the target group in their struggling studies. On the other hand these associations do not work cooperatively. More than half of the subjects told that the studies about struggling with abuse are not being evaluated and are not programmed systematically. The practices and services are only done by the Ministry of Health. Also more than half of the subjects 111stated that the most effective ways of communication are TV, newspapers, social advertisement and radio. Subjects identified that the number of public associations participating in studies about struggling with abuse is very limited. On the other hand the importance of the public associations is very big. As a result, social marketing built on the principles of marketing science can be successful if all the steps are followed carefully. The studies about struggling with abuse should be systematically reorganized. IV