Local coherence problem in written marartives of adult EFL learners: Topical of usage in various discourse contexts
İkinci dil ediniminde konu ad öbeklerinin değişik metin bağlamlarında kullanımına ilişkin küçük ölçekli bağdaşıklık sorunları
- Tez No: 73466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İKİNCİ DİL EDİNİMİNDE KONU AD ÖBEKLERİNİN DEĞİŞİK METİN BAĞLAMLARINDA KULLANIMINA İLİŞKİN KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BAĞDAŞIKLIK SORUNLARI Zeynep Erk Emeksiz Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat 1998 Danışman: Doç. Dr. ilknur Keçik Bu çalışmanın amacı anadili Türkçe olan ve ingilizce öğrenen yetişkinlerin yazılı dilde bir olayı öykülerken konu ad öbeklerini metnin gelişimine uygun ve bağdaşıklığı bozmayacak biçimde kullanıp kullanamadıklarını araştırmaktır. Bu amaçla, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümüne kayıtlı 20 birinci sımf öğrencisi örneklem grubu olarak seçilerek deneysel bir çalışma desenlenmiştir. Deneklere önce kısa metrajlı bir sessiz Charlie Chaplin filmi izlettirilmiş, sonra izledikleri filmin öyküsünü bu filmi izlemeyenlerin okuyup anlayabileceği biçimde İngilizce olarak yazmaları istenmiştir. Daha sonra öğrencilerin oluşturdukları metinler anadili İngilizce olan dört okuyucuya okutturulmuş ve tümcelerin öznesi konumundaki - onlara göre- uygun olmayan, anlamayı güçleştiren ad öbeklerinin altını çizmeleri istenmiştir. Veriler, Reinhart (1982) tümce Konusu Analizi çalışması temel alınarak incelenmiştir. Verilerin istatistiksel çözümlemesi sonucunda deneklerin konu devamlılığını gösteren ad öbeklerini yerel bağdaşıklığı bozmadan kullanabildikleri, ancak konu değişimim gösteren ve yeni bir konuyu tanıtan ad öbeklerini yerel bağdaşıklığı sağlayacak biçimde kullanamadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at investigating whether Turkish adult learners can use topical noun phrases (NP) coherently depending on the discourse context and information status. For this purpose, an empirical study was conducted among the first year learners who were enrolled to Anadolu University Education Faculty, English Language Teaching department. Firstly, the subjects watched a short silent movie by Charlie Chaplin, then they were asked to narrate the story of the film in English for the readers who did not watch the film. After the data were collected, four reader subjects, who are native speakers of English, were asked to read the narratives and underline the inappropriately used NPs at subject position. Data were analyzed depending on Reinhart's pragmatic aboutness theory. The statistical analysis af the data reveals that the subjects can manage to use topical NPs coherently in topic continuity context. However, they are not able to choose felicitious topical NPs in introducing a new topic and topic shifting contexts.