Pandemi sürecinde çağrı merkezi sektörünün iş sağlığı ve güvenliği alanındaki değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the changes in the call center sector in the field of occupational health and safety during the pandemic process
  1. Tez No: 734676
  2. Yazar: ELİF TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERİN MEZARCIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüm dünyada 2019 yılında ilk vakanın görülmesiyle hızla yayılan Covid-19 salgını sonrası, teknolojik gelişimin ihtiyacıyla ortaya çıkan çağrı merkezi sektörünü ofis ortamından uzaktan çalışmaya yönlendirmiştir. Uzaktan çalışma ile çalışanların ofis ortamında mevcut olan gözlemsel denetimden uzak kalmasıyla tehlike ile risklere maruz kalıp kalmadıklarının, ortam adaptasyonun ve uygunsuzluklarının incelenmesi amacıyla yapılan nicel verilere dayalı bir çalışmadır. Aynı şekilde Türkiye'de ve yurt dışında hali hazırda olan iş sağlığı ve güvenliği yasa ve yönetmelikleri uzaktan çalışma sistemine adaptasyonu ve yeni düzeni incelenmiş olup, en basit örneğiyle çalışanların yaşadığı iş kazalarının da takip edilip edilmediği araştırılmıştır. Örnekleme yapılan anket sonuçlarında iş sağlığı ve güvenliği denetim sorumluları olarak iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekiminin ortam denetimlerinin yapılıp yapılmadığı incelendiğinde bu konuda sürecin uzaktan takip ile yapıldığı sonucuna varılmıştır. İşveren ile takım liderleri de çalışma alanı denetimi ve iyileştirmelerindeki adaptasyonları olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Covid-19 epidemic, which spread rapidly with the first case seen all over the world in 2019, the call center sector, which emerged with the need of technological development, has directed the office environment to work remotely. It is a quantitative data-based study to examine whether the employees are exposed to dangers and risks by staying away from the observational control available in the office environment with remote work, and to examine the adaptation and inconveniences of the environment. In the same way, the adaptation of the existing occupational health and safety laws and regulations to the remote working system and the new order in Turkey and abroad have been examined, and it has been investigated whether the occupational accidents experienced by the employees are also followed up with the simplest example. In the results of the sampling survey, when the occupational health and safety supervisors, the occupational safety specialist and the workplace doctor, were examined whether the environmental controls were carried out, it was concluded that the process was carried out by remote monitoring. Employer and team leaders are also discussed with their positive and negative aspects of their adaptations in workplace supervision and improvements.