Engellilerde spor alanında çalışan antrenörlerin iş-serbest zaman çatışma düzeylerinin mesleki tükenmişlik ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The relationship between work-leisure time conflict levels of the trainers working in the field of sports for the disabled, professional burnout and organizational commitment
- Tez No: 734675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE BANU ATAMAN YANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, engellilerde spor alanında farklı branşlarda antrenör olarak görev yapan antrenörlerin iş-serbest zaman çatışma düzeylerinin mesleki tükenmişlik ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre araştırılmasıdır. Çalışmaya İstanbul ili Anadolu Yakası'nda görev yapmış ve yapmakta olan 23'ü (%29,1) kadın, 56'sı (%70,9) erkek olan toplamda 79 antrenör gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu ile Wong& Lin (2007) tarafından uyarlanan, Türkçe uyarlaması ise Sop (2014) tarafından yapılan“İş ve Serbest Zaman Çatışması Ölçeği”, Meyer & Allen (1992) tarafından geliştirilen ve Türkçe 'ye uyarlaması Baysal ve Paksoy (1999) tarafından yapılan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve Maslach (1992) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Çapri (2013) tarafından yapılan“Tükenmişlik Ölçeği”uygulatılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 programıyla analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgilerine ilişkin dağılımları tespit etmek için frekans ve yüzde yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit edebilmek için basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiş, verilerin normal dağılım göstermediği anlaşılmıştır. Bu doğrultuda bağımsız iki grup arasındaki anlamlılığı tespit etmek içim Mann Whitney U testi, çalışmadaki devamlı değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkilerini belirlemek için Pearson korelasyon analizi ve hipotezleri test etmek için de basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. İş-serbest zaman çatışmasının tükenmişlik ile arasında pozitif yönde, duygusal bağlılık ile arasında negatif yönde; tükenmişlik ile duygusal bağlılık arasında negatif yönde ve örgütsel bağlılığın üç alt boyutunda da anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between work-leisure conflict levels, professional burnout and organizational commitment of trainers who work as trainers in different branches in the field of sports for the disabled according to some variables. A total of 79 trainers, 23 (29.1%) women and 56 (70.9%) men, who have worked and are working in the Anatolian Side of Istanbul, participated in the study voluntarily. The“Work and Leisure Conflict Scale”, adapted to the participants by Wong & Lin (2007) and adapted to Turkish by Sop (2014), was developed by Meyer & Allen (1991) and adapted into Turkish by Baysal and Paksoy (1999).“Organizational Commitment Scale”by Maslach (1992) and the“Burnout Scale”developed by Maslach (1992) and adapted in Turkish by Çapri (2013). The data obtained from the research were analyzed with the SPSS 25.0 program. Frequency and percentage methods were used to determine the distributions of the participants' demographic information. In order to determine whether the data showed a normal distribution, the kurtosis and skewness values were examined, and it was understood that the data did not show a normal distribution. In this direction, Mann Whitney U test was used to determine the significance between two independent groups, Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between the continuous variables in the study, and simple linear regression analysis was used to test the hypotheses. Work-leisure conflict has a positive relationship with burnout, and a negative relationship with emotional commitment; It has been concluded that there are negative relationships between burnout and emotional commitment and significant relationships in all three sub-dimensions of organizational commitment.