Relationship between increase androgen hormone and polycystic ovarian syndrome in women
Kadınlarda artan androjen hormonu ile polikistik over sendromu arasındaki ilişki
- Tez No: 734703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluğu polikistik over sendromudur (PCOS). Irak PKOS hastalarında androjen hormonu, bazı hormonlar ve biyokimyasal parametrelerin düzeylerini ölçmek için yaptığımız bu çalışma. Çalışma iki gruba ayrıldı, birinci grup (hastalar) 50 PCOS'lu ve ikinci grup (kontrol) 50, hormonal ve biyokimya merkezi, Felluce genel hastanesi, Anbar-Irak'ı ziyaret etti. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, PKOS'lu hasta grubu ortalama serum Androjen (P=0.0001) ve lüteinize edici hormon (LH) (P=0.019) önemli ölçüde daha yüksekti. Hasta grubunda ortalama serum serbest testosteron, insülin direnci (IR) konsantrasyonları ve folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyeleri oldukça yüksekti, ancak seviyeler iki grup arasında önemli ölçüde farklılık göstermedi (P>0.05). Çalışmamızda yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (P=609). Androjen ve LH hormonunun PKOS hastalarında artmış olması, hormonların önemli bir role sahip olduğunu, diğer parametrelerin ise daha az etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The most common endocrine malfunction in women of reproductive age is polycystic ovarian syndrome (PCOS). In this study we conducted in order to measure the levels of androgen hormone, some hormones and biochemical parameters in Iraqi PCOS patients. The study was divided into two groups, the first group (patients) 50 suffering from PCOS and the second group (control) 50, who visit the hormonal and biochemical center, Fallujah general hospital, Anbar-Iraq. When compared to the control group, patients group with PCOS had substantially higher mean serum Androgen (P=0.0001) and luteinizing hormone (LH) (P=0.019). The patients group had considerably higher mean serum free testosterone, insulin resistance (IR) concentrations and follicle stimulating hormone (FSH) levels but the levels did not differ substantially between the two groups (P>0.05). There were no statistically significant differences in our study with respect to age (P=609). As for androgen and LH hormone, its levels increased are in PCOS patients, which indicate that hormonal have an important role, while the other parameters were less effective.