Altmış beş yaş üstü kronik hastalığı olanlarda ilaç tedavisine uyumun yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of compliance with drug therapy on the quality of life in patients with chronic diseases over the age of SİXTY-five YEARS
- Tez No: 734704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; 65 yaş ve üstü kronik hastalığı olan kişilerin ilaç tedavisi uyumu ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma tek merkezli ve tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmıştır. Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesi aile hekimliği, dahiliye, genel cerrahi, göğüs hastalıkları, nöroloji, kardiyoloji polikliniklerine 1 Nisan 2022 – 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında başvuran, 65 yaş ve üzeri, en az 6 aydır kronik hastalığı bulunan ve ilaç kullanan, kognitif bozukluğu olmayan, 121 hasta katıldı. Veriler anket formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik özellik formu, Modifiye Morisky Uyum Ölçeği (MMÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF) kullanıldı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks, gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki Kare testi, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton test ve Continuity (Yates) Düzeltmesi kullanıldı. Normal dağılıma uygunluk gösteren veriler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aım Of The Study: The aim of this study; to evaluate the relationship between drug adherence and quality of life of people aged 65 and older with chronic diseases. Methods: The study was planned as a single-centered and descriptive research. Umraniye training and Patients admitted to the outpatient clinics of family medicine, internal medicine, general surgery, pulmonology, neurology, cardiology of the Umraniye Educational and Research hospital were conducted. July April 1 - Dec 1, 2022, 121 Patients were selected as a aged 65 years and older, with a history of chronic illness and drug use for at least 6 months, without cognitive dysfunction. The data were collected by face-to-face interview method using questionnaire form. Sociodemographic characteristics form, Modified Morisky Adaptation Scale (MMOS), World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF) were used as data collection tools. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analyses. Shapiro Wilks test was used for the conformity of the parameters to the normal distribution, the Oneway Anova test was used for the comparisons between groups, and the Tukey HDS test was used to determine the group that caused the difference. Student's t-test was used for the comparison of normally distributed parameters between two groups. Chi-square test, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton test and Continuity (Yates) Correction were used to compare qualitative data. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between the data conforming to the normal distribution.