Kripto varlıkların vergilendirilmesi
Taxation of crypto assets
  1. Tez No: 734702
  2. Yazar: KARDELEN BÜŞRA ORKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İnsanlığın ilk alışverişiyle takas, takasın gelişmesiyle de para ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde değişip gelişen para, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı şekillere bürünerek hayatına devam etmiştir. Günümüzde ise blok zinciri adıyla devrim niteliğinde bir teknoloji doğmuştur. Henüz tamamlanmamasına rağmen bu devrimin yarattığı kripto varlıkların, paraların görünümünü büyük ölçüde değiştireceği inancı yaygındır. Kripto varlıklar çok kısa süre içerisinde tüm dünyada yoğun ilgi görmüş ve büyük bir ekonomik hacme ulaşmıştır. Gördüğü büyük ilgi ve ulaştığı ekonomik hacim pek tabi devletleri bu konuda düzenlemeler yapmaya sevk etmiştir. Devletlerin düzenleme yapması gereken alanların başında kuşkusuz vergilendirme gelmektedir. O halde, vergilendirme yetkisine sahip olan devlet mekanizması; burada devlet zihniyetini yansıtan bir vergilendirmeyi bireylere sunacaktır. Gelecek günlerde kripto varlıklara olan ilginin katlanarak artacağı ve finansal piyasalarda temel aktörlerden biri olacağına inancımız bizi bu çalışmayı yapmaya itmiştir. Bu çalışmayla devletlerin olası bir vergilendirme düzenlemesine ışık tutmak amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca, kripto varlıklar ve üzerine inşa edildiği blok zinciri kavramı temel seviyede açıklanmış, günümüz ve gelecekteki uygulamaları hakkında fikir yürütülmüş, yaratabileceği hukuki sorunlar ve bu sorunlara etkin çözümler irdelenmiştir. Bu çözümler kapsamında olası bir vergilendirme düzenlemesi için ilk olarak kripto varlıklara yönelik yeni bir tanımlamada bulunulmuş, daha sonra bu tanımlamaya uygun bir tür oluşturulmuş ve bu tür için vergilendirme önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Barter emerged with the first exchange of humanity, and money emerged with the development of barter. Money, which has changed and developed over time, has continued its life by taking different forms according to the needs. Today, a revolutionary technology called blockchain has been born. Although not yet completed, it is widely believed that the crypto assets created by this revolution will drastically change the appearance of money. Crypto assets have attracted great interest worldwide in a very short time and have reached a sizeable economic volume. The great interest it received and the economic volume it reached prompted the states to make regulations in this regard. Undoubtedly, taxation is one of the areas in that states should make regulations. In that case, the state mechanism that has the taxation authority; here, it will present taxation that reflects the state perspective to individuals. Our belief that the interest in crypto assets will increase exponentially in the coming days and that they will be one of the main actors in the financial markets has led us to do this study. This study it is aimed to shed light on a possible taxation regulation of the states. In the study, the concept of crypto assets and the blockchain on which they are built are explained at a basic level; ideas are given about their current and future applications, legal problems that they can create, and effective solutions to these problems are examined. Within the scope of these solutions, first, a new definition for crypto assets was made for a possible taxation regulation, then a type suitable for this definition was created, and a taxation proposal was made for this type.