Kayısı katkılı sporcu içeceğinin zorlu egzersiz yaptırılan sıçanlarda kardiyak mitokondriyal disfonksiyona etkisi
The effect of apricot added sports drink on cardiac mitochondrial dysfunction in rats exercising strenuously
  1. Tez No: 734727
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DÜZOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Egzersizde oluşan mitokondriyal disfonksiyon ile başa çıkmak için farklı farmakolojik ve farmakolojik olmayan ajanlar önemlidir. Zorlu egzersiz oluşan mitokondriyal disfonksiyonu üzerine kayısı katkılı sporcu içeceği ile piyasada satılan sporcu içecekleriyle kıyaslanması yapılarak sporcu içeceklerinin etkiniliği değerlendirildi. Materyal ve Metot: Çalışmada erkek Wistar Albino cinsi sıçanlar kullanılarak, kontrol, zorlu egzersiz (ZE), zorlu egzersiz+ticari sporcu içeceği (ZE+TSİ) ve zorlu egzersiz+kaysı katkılı sporcu içeceği (ZE+KKSİ) 4 gruba ayrıldı (n=40). 10 haftalık zorlu koşu bandı egzersizi yaptırıldıktan sonra gastrocnemius ve sol ventrikül dokularında real-time PCR yöntemiyle Beclin-1, Atg12 ve Atrogin mRNA seviyelerini ve COXII mtDNA seviyelerini ve ELISA yöntemiyle akonitaz aktivitesi ölçüldü. Ayrıca sol ventrikül dokusunda Transmisyon elektron mikroskobu (TEM) ile mitokondrial yapı değerlendirildi. Sonuçlar uygun istatistiksel yöntemlerle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Different pharmacological and non-pharmacological agents are important for coping with exercise-induced mitochondrial dysfunction. The efficacy of sports drinks was evaluated by comparing apricot-added sports drink with commercially available sports drinks on mitochondrial dysfunction caused by strenuous exercise. Material and Method: In the study, male Wistar Albino rats were used and divided into 4 groups as control, strenuous exercise (ZE), strenuous exercise+commercial sports drink (ZE+TSI), and challenging exercise+apricot added sports drink (ZE+KKSI) (n=40). After 10 weeks of challenging treadmill exercise, Beclin-1, Atg12 and Atrogin mRNA levels, COXII gene mtDNA levels and aconitase activity by ELISA were measured in gastrocnemius and left ventricular tissues by real-time PCR method. In addition, mitochondrial structure was evaluated by transmission electron microscopy (TEM) in left ventricular tissue.