Constitutive modeling of joining materials in electronic packaging
Elektronik paketlemede bağlama malzemelerinin yapısal modellemesi
- Tez No: 734757
- Danışmanlar: PROF. DR. TRIBIKRAM KUNDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Arizona
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Karmaşık malzeme davranışına yönelik modelleme basitleştirmeleri, sonlu eleman analizlerinde tespit edilmesi zor olan genelleştirilmiş yükleme koşulları altında beklenmeyen hatalara yol açabilir. Bu çalışmada, sonuçların niteliğinin önceden bilindiği basit yükleme koşulları altında mevcut modeller analiz edilmiş ve tespit edilen sınırlamaların üstesinden gelmek için yeni modeller önerilmiştir. Yüklemeye bağlı malzeme parametreleri için elastik ve elastoplastik formülasyonlar genelleştirilmiş ve hıza bağlı elastoplastik simülasyon ile Perzyna viskoplastik formülasyonu sınırlamaları ele alınmıştır. Yükleme yönünden bağımsız olarak sürekli akma sağlayan ve sıcaklık değişimi altında yapay plastik gerinim artışları oluşturmayan bir akma fonksiyonu geliştirilmiştir. Ayrıca termal genleşme katsayısının ve elastik sabitlerin sıcaklıkla değişimini içsel olarak öngören genelleştirilmiş gerilim-gerinim-sıcaklık ilişkileriyle birlikte asimptotik fazların üst üste binmesi kavramına dayanan termomekanik model önerilmiş ve alüminyum, kurşun, kalay ve lehim için doğrulanmıştır. Dislokasyon yoğunluğuna dayalı sertleşme ile genel uyum içinde olduğu gösterilen plastik akma kriteri ve kurşun-kalay ötektik lehim için ön deneysel sürünme denklemi termomekanik modelin bir parçası olarak geliştirilmiştir. Son olarak, Desai'nin Bozulmuş Durum Kavramı (2001) için tahmini dağıtılmış-iş tabanlı bir formül geliştirilmiş ve DSC varsayımlarının sınırlamaları ele alınmıştır. Yeniden hesaplanması gerektiği gösterilen önceki parametrelerle, Wang ve diğerlerine (2001) ait ötektik kurşun-kalay verilerinin doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modeling simplifications for complex material behavior may lead to unanticipated errors under generalized loading conditions, which are difficult to detect in finite element analyses. This work analyzes existing models under simple loading conditions where the nature of the results is known a priori, and proposes new models to overcome the limitations detected. Elastic and elastoplastic formulations for loading-dependent material parameters are generalized, and limitations of the rate-dependent elastoplastic simulation and the Perzyna viscoplastic formulation are discussed. A yield function that provides continuous yielding irrespective of the direction of loading and does not generate spurious plastic strain increments under temperature change is developed. A thermomechanical model based on the concept of superposition of asymptotic phases is also proposed, with generalized stress-strain-temperature relationships that intrinsically predict the variation of the coefficient of thermal expansion and elastic constants with temperature, and is validated for aluminum, lead, tin and solder. A plastic yield criterion shown to be in general agreement with hardening based on dislocation density and a preliminary empirical creep equation for lead-tin eutectic solder are developed as part of the thermomechanical model. Finally an approximate dissipated-work based formulation for the Disturbed State Concept of Desai (2001) is developed and limitations of DSC assumptions are discussed. Validations are conducted for the eutectic lead-tin data of Wang et al. (2001), with prior parameters being shown to require recomputation.