The impact of COVID‐19 on the technology sector: The case of Turkish consultancy company
COVID-19'un teknoloji sektörüne etkisi: Türk danışmanlık şirketi örneği
- Tez No: 734759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
COVID-19 Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktığından beri hem ekonomik hem de sosyolojik olarak tüm dünyayı etkilemiştir. Olumlu veya olumsuz etkilerini anlamak için farklı analiz çalışmaları ve anketler yapılarak birçok çalışma yayınlanmıştır. Ülke ve sektörel olarak farklı etkiler görülmektedir. Bu çalışmada teknoloji alanında hizmet veren bir danışmanlık şirketi üzerinde COVID-19'un etkileri araştırılmıştır. Şirketin COVID-19 öncesine ait beş yıllık satış verisi kullanılarak KNIME üzerinden makine öğrenmesi ile COVID-19 dönemine ait satış verileri tahmin edilmiştir. Tahminler lineer, gradient boosting ve random forest olmak üzere üç farklı regresyon modeli kullanılarak yapılmıştır. Her model hesaplanan belirleme katsayısı (R2) üzerinden karşılaştırılarak en iyi model seçilmiştir. Seçilen bu model ile COVID-19'un şirket üzerindeki etkisi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since COVID-19 emerged in Wuhan, China, it has affected the whole world both economically and sociologically. Many studies have been published by making different analysis studies and surveys to understand their positive or negative effects. It seemed different effects in terms of country and sector. In this study, the effects of COVID-19 on a consulting company serving in the field of technology were investigated. Using the company's five-year sales data from the pre-COVID-19 period, sales data for the COVID-19 period were predicted by machine learning over KNIME. Predictions were made using three different regression models: linear, gradient boosting, and random forest. Each model was compared over the calculated coefficient of determination (R2) and the best model was selected. With this chosen model, the impact of COVID-19 on the company has been interpreted.