Teknoloji işletmelerinde COVİD-19 pandemisinin finansal başarısızlık riski üzerindeki etkileri: Borsa İstanbul'da bir araştırma
The impact of COVID-19 pandemic on financial failure risk in technology businesses: A study on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 922225
  2. Yazar: MELTEM ATABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KIYMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2019 yılında başlayan COVID-19 pandemisinin teknoloji sektöründe faaliyet gösteren ve hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin finansal başarısızlık riskleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada, finansal başarısızlık durumunu değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan Altman Z-Skoru ve Springate S-Skoru modelleri kullanılmıştır. Bu kapsamda Borsa İstanbul'da hisse senetleri işlem gören teknoloji şirketlerinin 2017-2022 yılları arasındaki finansal verileri analiz edilmiştir. Çalışmada, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Spearman korelasyon analizi ile pandemi öncesi ve pandemi dönemindeki farklar ortaya çıkarılmıştır. Araştırma bulguları, Altman Z-Skoruna göre hesaplanan finansal başarısızlık riskinin pandemi öncesi dönem ile pandemi dönemi arasında anlamlı bir farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgu, pandeminin şirketlerin finansal yapılarını olumsuz etkileyerek, firmaların iflas risklerini artırmış olmasıyla açıklanabilir. Pandemi döneminde şirketlerin karşılaştığı başlıca zorluklar arasında likidite sıkıntıları, gelir kayıpları ve artan maliyetler yer almaktadır. Finansal başarısızlık riskinin hesaplanmasına ilişkin bir diğer model olan Springate S-Skoru açısından yapılan analizde ise, pandeminin finansal başarısızlık riski üzerinde anlamlı bir etkisi gözlemlenmemiştir. Bunun nedeni, kullanılan finansal oranların firmaların mali tablolarındaki farklı kalemlere duyarlı olması ve modelin özellikle operasyonel ve kârlılık ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Yapılan korelasyon analizi neticesinde, pandemi öncesi dönemde Altman Z-Skoru ile Springate S-Skoru arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuş, pandemi döneminde ise bu ilişkinin güçlendiği gözlemlenmiştir. Bu durum, her iki göstergenin finansal durum değerlendirmesinde birlikte kullanılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the COVID-19 pandemic, which started in 2019, on the financial failure risks of companies operating in the technology sector whose stocks are traded on Borsa İstanbul. In the study, the widely used Altman Z-Score and Springate S-Score models were employed to assess financial failure. Within this framework, the financial data of technology companies traded on Borsa İstanbul between 2017 and 2022 were analyzed. The study reveals differences between the pre-pandemic and pandemic periods through Wilcoxon signed-rank test and Spearman correlation analysis. The findings of the research indicate that the financial failure risk, as calculated by the Altman Z-Score, showed a significant difference between the pre-pandemic and pandemic periods. This result can be explained by the fact that the pandemic negatively affected the financial structures of companies, increasing their bankruptcy risks. The main challenges faced by companies during the pandemic included liquidity issues, revenue losses, and rising costs. In the analysis based on the Springate S-Score, another model for calculating financial failure risk, no significant impact of the pandemic on financial failure risk was observed. This is thought to be due to the sensitivity of the financial ratios used to different items in companies' financial statements, and the model's particular relationship with operational and profitability factors. The correlation analysis revealed a moderate positive relationship between the Altman Z-Score and Springate S-Score in the pre-pandemic period, with this relationship strengthening during the pandemic. This highlights the importance of using both indicators together in evaluating the financial situation of companies.