Küresel astronomi problemlerinde kuaterniyonların kullanımı
The usage of quaternions in spherical astronomy problems
- Tez No: 734765
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Matematik, Astronomy and Space Sciences, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez 8 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezin diğer kısımlarında kullanılacak temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde reel kuaterniyonlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde Güneşin görünürdeki günlük ve yıllık hareketi ve bu hareketin ufuk düzlemindeki görünümü anlatılmıştır. Beşinci bölümde küresel spiral formülü reel kuaterniyonların dönme operatörü kullanarak elde edilmiştir. Altıncı bölümde Güneşin görünürdeki hareketinin çizdiği eğrinin parametrik denklemi reel kuaterniyonların dönme operatörü kullanılarak elde edilmiştir. Yedinci bölümde Güneşin görünürdeki hareketinin çizdiği eğrinin parametrik denklemi, verilen herhangi bir enlem için reel kuaterniyonların dönme operatörü kullanılarak elde edilmiştir. Son bölümde ise yapılan çalışmalar ile ilgili sonuçların analizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is made out of eight parts. The introduction makes up the first part. In the second part, the basic concepts that will be used in the following parts are introduced. The third part deals with real quaternions. In the fourth part, the daily and yearly apparent movement of the sun and how this movement appears in the horizontal plane is explained. In the fifth part, the formula of the spherical spiral is obtained by using the rotation operator of real quaternions. In the sixth part, the parametric equation of the apparent movement of the Sun is obtained by using the rotation operator of real quaternions. In the seventh part, the parametric equation of the apparent movement of the Sun is obtained by using the rotation operator of real quaternions for any given latitude. In the last part, the results of the work in the previous parts have been analyzed and a conclusion is given.