Farklı irrigasyon sistemlerinin kök kanal patı dentin tübül penetrasyonu ve push-out bağlanma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different irrigation systems on dentin tubule penetration and push-out bond strength of root canal sealer
  1. Tez No: 734779
  2. Yazar: MERVE DİLARA ONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KOŞAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Farklı İrrigasyon Sistemlerinin Kök Kanal Patı Dentin Tübül Penetrasyonu ve Push-out Bağlanma Dayanımı Üzerine Etkisinin İncelenmesi Bu in-vitro çalışmanın amacı, farklı irrigasyon sistemlerinin (konvansiyonel iğne irrigasyonu (Kİİ), pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ), EndoAktivatör (EA), EDDY) kök kanal patı dentin tübül penetrasyonu ve kök dentinine push-out bağlanma dayanımı üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda doksan adet mandibular premolar diş kullanıldı. Dişler rastgele olacak şekilde dört deney (n=20) ve bir kontrol grubuna (n=10) ayrıldı. Her gruptaki dişler T-Endo Must eğeler ile apikal çap #40/.04 olacak şekilde genişletildi. Kontrol grubunda final irrigasyon uygulaması yapılmazken, dört deney grubunda dişlerin final irrigasyonları sırasıyla; Kİİ, EDDY, EA ve PUİ (Irrisafe) yöntemleri ile aktive edildi. Floresan boyayla işaretlenmiş AH Plus kanal patı ve güta-perka kullanılarak lateral kondenzasyon yöntemi ile dişlerin kanal dolgusu yapıldı. Dişlerden microcut cihazı ile apikalden sırasıyla 2, 5, 8 mm uzaklıklardan 1 ± 0,1 mm kalınlıklarında enine kesitler alınarak, 4x büyütme altında Konfokal Lazer Taramalı Mikroskop ile görüntülendi. Alınan görüntülerin Image J programı ile patın dentin tübül penetrasyon alanı, yüzdesi ve maksimum tübül penetrasyon derinliği ölçüldü. Alınan kesitlere push-out bağlanma dayanımı testi de uygulanarak patların dentine adezyonları değerlendirildi. İstatiksel analiz için Kruskal Wallis ve Tamhane's T2 testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Different Irrigation Systems on Dentin Tubule Penetration and Push-out Bond Strength of Root Canal Sealer The aim of this in-vitro study was to compare the effect of different irrigation systems (conventional needle irrigation (CNI), passive ultrasonic irrigation (PUI), EndoActivator (EA), EDDY) on dentin tubule penetration and bond strength to root dentin of root canal sealer. In our study, 90 mandibular premolar teeth were used. The teeth were randomly assigned to four experimental (n=20) and a control groups (n=10). Teeth in each group were shaped with T-Endo Must files to apical diameter #40/.04. While final irrigation was not applied in the control group, final irrigations of teeth in four experimental groups were activated using CNI, EDDY, EA and PUI (Irrisafe). The root canal filling was performed with the lateral condensation method using gutta-percha and labelled AH Plus canal sealer with fluorescent dye. Transverse sections of 1 ± 0.1 mm thickness were taken from the teeth at 2, 5, 8 mm distances from the apical with a microcut device, respectively. Images were taken with a Confocal Laser Scanning Microscope under 4x magnification. The dentinal tubule penetration area, percentage and maximum tubule penetration depth were measured with the Image J program on the taken images. The dentinal adhesion of the sealers were evaluated by applying push-out bond strength test to the sections taken. Kruskal Wallis and Tamhane's T2 tests were used for statistical analysis.