Farklı irrigasyon aktivasyon sistemlerinin biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patının dentin tübül penetrasyonu ve push out bağlanma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of different irrigation activation systems on the dentin tubule penetration and push-out bond strength of bioceramic-based root canal sealer
- Tez No: 967576
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kök kanal tedavisinde amaç̧, kök kanallarının mekanik olarak şekillendirilmesi, kök kanalındaki organik ve inorganik artıkların temizlenmesi ve kök kanalının sızdırmayacak şekilde hermetik olarak doldurulmasıdır. Dentin tübüllerine penetre olan kanal patı, güta perka ile monoblok bir yapı oluşturarak kanal dolumunun sızdırmazlığında önemli rol oynar. Kök kanal irrigasyon solüsyonu ve kullanılan aktivasyon sisteminin tipi, kök kanal patı penetrasyonunu ve bağlanma dayanımını değiştirebilir. Kullanılan irrigasyon aktivasyon sistemi kanal tedavisinin uzun dönem başarısını etkileyebilmektedir. Bu in-vitro çalışmanın amacı, farklı irrigasyon sistemlerinin (Konvansiyonel iğne irrigasyonu (Kİİ), Pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ), Er:YAG: PIPS, XPFR (XPFR) biyoseramik esaslı kök kanal patlarının dentin tübül penetrasyonu ve kök dentinine push-out bağlanma dayanımı üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda 80 adet premolar diş kullanılmıştır. Dişler randomize olarak dört deney (n=20) grubuna ayrılmıştır. Kök kanalları şekillendirdikten sonra final irrigasyon solüsyonu olarak %5 NaOCl ve %17 EDTA kullanılmıştır. Dört deney grubunda dişlerin final irrigasyon solüsyonları sırasıyla; Gİİ, PUİ, Er:YAG: PIPS ve XPFR yöntemleri ile aktive edilmiştir. Dişler Rhodamin B eklenmiş biyoseramik esaslı kanal patı ile güta-perka kullanılarak tek kon yöntemiyle doldurulmuştur. Dişlerden microcut cihazı ile apikalden sırasıyla 2, 5, 8 mm uzaklıklardan 14 ± 1 mm kalınlıklarında horizontal kesitler alınmış ve Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop (CLSM) ile görüntüler elde edilmiştir. Elde edilen görüntülerin Image J programı ile patın dentin tübül penetrasyon alanı, yüzdesi ve maksimum tübül penetrasyon derinliği ölçülmüştür. Alınmış olan horizontal kesitlere push-out bağlanma dayanımı testi de uygulanarak patların dentine adezyonları karşılaştırılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Farklı irrigasyon sistemleri dentin tübül penetrasyonu ve bağlanma dayanımı üzerinde anlamlı farklılıklar göstermiştir. Penetrasyon derinliği apikal bölgede en yüksek XPFR ve PUİ gruplarında gözlemlenirken, en düşük değer Kİİ grubunda kaydedilmiştir. Koronal bölgede tüm gruplarda yüzdesel penetrasyon %99–100 seviyesindeyken, apikal bölgede PUİ grubu en yüksek orana ulaşmıştır. Alan açısından apikal bölgede XPFR grubu en geniş yayılımı gösterirken, PUİ grubu en dar alana sahiptir. Koronal bölgede en yüksek alan Er:YAG grubunda gözlemlenmiştir. Push-out bağlanma dayanımı açısından en yüksek değer Er:YAG grubunda, en düşük değer ise XPFR grubunda tespit edilmiştir. Ayrıca, tüm penetrasyon parametreleri ile bağlanma dayanımı arasında anlamlı düzeyde negatif korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak irrigasyon aktivasyon sistemleri, biyoseramik esaslı patların dentin tübüllerine penetrasyonu ve dentinle olan bağlanma gücü üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. PUİ ve XPFR grupları penetrasyon açısından başarılı sonuçlar sunarken, Er:YAG grubu hem penetrasyon hem de bağlanma dayanımı açısından dengeli bir profil sergilemiştir. Penetrasyon derinliğinin artması, bağlanma dayanımını her zaman olumlu yönde etkilememekte; aksine, bu iki parametre arasında ters yönlü bir ilişki gözlemlenmiştir. Bu durum, biyoseramik patların klinik başarısında yalnızca fiziksel penetrasyonun değil, kimyasal uyumun da kritik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of root canal treatment is the mechanical shaping of root canals, the cleaning of organic and inorganic debris from the root canal, and the hermetic filling of the root canal to prevent leakage. The root canal sealer, which penetrates the dentinal tubules, plays a vital role in the sealing of the canal filling by forming a monobloc structure with gutta-percha. The type of root canal irrigation solution and the activation system used can affect the penetration of the root canal sealer and its bond strength. The irrigation activation system used can influence the long-term success of the canal treatment. This in-vitro study aimed to compare the effects of different irrigation activation systems—Conventional Needle Irrigation (CNI), Passive Ultrasonic Irrigation (PUI), Er:YAG PIPS, and XP-Endo Finisher R (XPFR)—on the dentinal tubule penetration and push-out bond strength of bioceramic-based root canal sealers. A total of 80 extracted premolar teeth were used and randomly divided into four experimental groups (n=20). After canal shaping, 5% NaOCl and 17% EDTA were used as final irrigation solutions. In each group, the final irrigant was activated using one of the designated methods (CNI, PUI, Er:YAG PIPS, XPFR). The canals were obturated using the single cone technique with gutta-percha and a bioceramic sealer mixed with Rhodamine B dye. Horizontal sections of 1.4 ± 0.1 mm thickness were obtained from 2-, 5-, and 8-mm distances from the apex using a microcutting device. Confocal Laser Scanning Microscopy (CLSM) was used to visualize the sections. ImageJ software was used to measure the sealer's maximum dentinal tubule penetration depth, percentage, and area. Push-out bond strength was tested on the same sections, and all data were statistically analyzed. Different irrigation activation systems showed statistically significant effects on dentinal tubule penetration and bond strength. XPFR and PUI groups demonstrated the highest penetration depths in the apical third, while CNI showed the lowest values. In terms of penetration percentage, all groups reached 99–100% in the coronal third, whereas PUI showed the highest percentage in the apical region. Regarding penetration area, XPFR showed the largest area apically, while Er: YAG had the highest value coronally. PUI had the smallest penetration area in the apical section. The highest push-out bond strength was observed in the Er: YAG group, while the lowest was found in the XPFR group. Moreover, a statistically significant negative correlation was found between all penetration parameters (depth, area, percentage) and bond strength. In conclusion, irrigation activation methods play a critical role in the dentinal tubule penetration and bonding performance of bioceramic sealers. While PUI and XPFR systems provided greater penetration, Er:YAG offered a more balanced outcome in terms of both penetration and bond strength. The observed inverse relationship between penetration and bond strength suggests that deeper sealer penetration does not necessarily translate into stronger adhesion. This highlights the importance of not only physical interaction but also chemical compatibility in the clinical success of bioceramic sealers.