Hastaların yanık sonrası kaşıntı deneyiminin yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the itching experience of patients after burns on quality of life
  1. Tez No: 734780
  2. Yazar: HANDAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE TUNÇBİLEK, PROF. DR. SEYHAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, yanık sonrası iyileşme döneminde ortaya çıkan kaşıntıya yönelik geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini yapmak, kaşıntı yaşayan hastaların yaşadıkları deneyimleri belirlemek ve kaşıntının hastanın yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşaması, kaşıntının şiddetini ve hasta üzerindeki etkilerini değerlendirmek için geliştirilmiş olan“12-Maddeli Kaşıntı Şiddeti Ölçeği”nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacı ile metodolojik yöntemle yürütülmüştür. Araştırmanın ikinci aşamasında, kaşıntının yaşam kalitesine etkisi ve hastaların kaşıntıya yönelik deneyimleri karma araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 01/09/2018-01/01/2021 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine yanık nedeniyle başvuran ve yanık sonrası kaşıntı deneyimleyen hastalar dahil olmuştur. Araştırmanın birinci aşamasına 120 hasta, ikinci aşamasına da 120 hasta alınmıştır. İkinci aşamaya alınan 120 hastadan 11'i ile derinlemesine bireysel görüşme yapılmıştır. Çalışmada veriler Hasta Tanıtım Formu, Kaşıntıya İlişkin Bilgi Toplama Formu, Görsel Analog Skalası, 12-Maddeli Kaşıntı Şiddeti Ölçeği, Yanığa Spesifik Sağlık Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile toplanmıştır.“12-Maddeli Kaşıntı Şiddeti Ölçeği”nin, iç tutarlılık güvenirlik katsayısı 0.79 olarak saptanmış, yanık sonrası dönemde ortaya çıkan kaşıntıyı değerlendirmede“güvenilir”bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamına alınan bireylerin hafif dereceden şiddetli dereceye kadar kaşıntı yaşadıkları (3.00-19.00), kaşıntı ortalamalarının orta şiddette ( 8,91± 3,90 ) kaşıntıyı işaret ettiği, yaşam kalitesi puan ortalamasının ise 0,71±0,16 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to evaluate the validity and reliability of the scale that was developed for pruritus occurring during the recovery period after burns, to determine the experiences of patients with pruritus, and to evaluate the effect of it on the quality of life of the patient. The study was conducted in two steps. The first step of the study was conducted with a methodological method to test the Turkish validity and reliability of the“12-Item Pruritus Severity Scale”, which was developed to evaluate the severity of pruritus and its effects on the patient. In the second step, the effect of pruritus on the quality of life and the experiences of the patient with pruritus were evaluated by using the mixed research method. The sampling of the study was created with the patients who applied to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital because of burns and experienced post-burn pruritus between 01/09/2018-01/01/2021. A total of 120 patients were included in the first step of the study and 120 patients in the second step. Detailed individual interviews were conducted with 11 of 120 patients who were taken to the second step. The study data were collected with the Patient Identification Form, the Pruritus Information Collection Form, the Visual Analog Scale, the 12-Item Pruritus Severity Scale, the Burn-Specific Health Scale, and the Semi-Structured Interview Form. The internal consistency reliability coefficient of the“12-Item Pruritus Intensity Scale”was found to be 0.79, and it was determined to be a“reliable”measurement tool in evaluating the pruritus in the post-burn period. It was also determined that the individuals who were included in the study experienced mild-to-severe pruritus (3.00-19.00), the average scores indicated a moderate pruritus level (8.91±3.90), and the mean quality of life score was 0.71±0.16.