Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının kişilik özellikleri ve yaşam becerilerinin meslek öncesi öğretmen kimliğine etkisi
The effect of personality traits and life skills of physical education and sports teacher candidates on pre-professional teacher identity
  1. Tez No: 734786
  2. Yazar: UĞUR İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZEKİ COŞKUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında ve Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının kişilik özellikleri ve yaşam becerilerinin öğretmen kimliği oluşumuna etkisini araştırmak için yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullularında ve Spor Bilimleri Fakültelerinde spor eğitimi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise yedi üniversiteden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 622 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Yaşam Becerileri Ölçeği”,“Meslek Öncesi Öğretmen Kimliği Ölçeği”,“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”ile kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 22,0 istatistik programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Personality Traits and Life Skills of Physical Education and Sports Teacher Candidates on Pre-professional Teacher Identity This research was conducted to investigate the effects of personality traits and life skills of physical education and sports teacher candidates studying in Physical Education and Sports Schools and Sports Sciences Faculties on the formation of teacher identity. The research was carried out with the quantitative research method and the relational survey model was used. The universe of the research consists of students who receive sports education in Physical Education and Sports Schools and Sports Sciences Faculties in Turkey. The sample group consists of a total of 622 people from seven regions of Turkey who received sports training from a university from each region and participated in the study by random sampling method.“Life Skills Scale”,“Pre- Professional Teacher Identity Scale”,“Five Factor Personality Scale”and personal information form were used as data collection tools. The data were made in SPSS 22.0 program.