Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının Türk halk oyunları dersine yönelik tutumları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between physical education and sports teacher candidates' attitudes to the Turkish folk dance course and their personal traits
  1. Tez No: 823619
  2. Yazar: OKTAY İNALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının Türk halk oyunları dersine yönelik tutumları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin var olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Marmara Bölgesinde yer alan on üniversitenin spor bilimleri fakültelerinin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Örneklemi ise bahsedilen evrenin içerisinden ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilmiş 265'i erkek, 185'i kadın olmak üzere toplam 450 beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarından oluşmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Halk Oyunları Dersi Tutum Ölçeği”ve“Büyük Beş-50 Kişilik Testi”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü MANOVA, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgular incelendiğinde Türk halk oyunları dersine yönelik tutum puanlarında; cinsiyete, sınıf düzeyi, seçmeli ders tercihi, halk oyunlarında deneyim, halk oyunlarına yönlendirme, halk oyunlarının zorunlu okutulmalı mı görüşüne, halk oyunlarında kendini başarılı bulma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p.05). Kişilik özelikleri açısından sonuçlara bakıldığında beş büyük kişilik özellikleri puanlarında; sınıf düzeyi, seçmeli ders tercihi, halk oyunlarında deneyim, halk oyunlarına yönlendirme, halk oyunlarının zorunlu okutulmalı mı görüşüne, halk oyunlarında kendini başarılı bulma ve düzenli spor yapma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p.05). Bağımlı değişkenler arasındaki sonuçlar incelendiğinde yumuşak başlılık, öz denetim ve gelişime açıklık ile halk oyunlarına yönelik tutum arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal whether there is a relationship between physical education and sports teacher candidates' attitudes towards Turkish folk dances course and their personality traits. The research was conducted in relational survey model. The population of the research consists of prospective teachers studying in the physical education and sports teaching departments of the faculties of sport sciences of ten universities in the Marmara Region. The sample consists of a total of 450 prospective physical education and sports teachers, 265 of whom are male and 185 of whom are female, selected by criterion sampling method from the aforementioned population. The data were collected by using“Personal Information Form”,“Folk Dance Lesson Attitude Scale”and“Big Five-50 Personality Test”. The data obtained were analyzed by independent groups t-test, one-way MANOVA, Pearson correlation and Regression analysis. When the findings of the research were examined, it was determined that there was a statistically significant difference in the attitude scores towards the Turkish folk dances course according to gender, grade level, elective course preference, experience in folk dances, orientation to folk dances, whether folk dances should be compulsory education, and finding oneself successful in folk dances (p.05). Looking at the results in terms of personality traits, it was determined that there was a statistically significant difference in the Big Five personality traits scores according to the grade level, elective course preference, experience in folk dances, orientation to folk dances, whether folk dances should be compulsory education, finding oneself successful in folk dances and regular sports (p.05). When the results between the dependent variables were analyzed, it was determined that there were positive and low level significant relationships between softness, self-control and openness to development and attitude towards folk dances.