Effect of BNT162b2 and CoronaVac boosters on humoral immunity of individuals previously fully vaccinated with CoronaVac against SARS-CoV-2: A longitudinal study
CoronaVac ile SARS-CoV-2'ye karşı tam olarak aşılanmış bireylerde BNT162b2 ve CoronaVac hatırlatıcı dozlarının hümoral bağışıklık üzerindeki etkisi: Boylamsal bir çalışma
  1. Tez No: 763493
  2. Yazar: ZEYNEP ECE KULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Şu anda COVID-19'a karşı kullanılan iki farklı aşı türü olan mRNA ve inaktive edilmiş aşıların hatırlatıcı dozlarından sonraki bağışıklık tepkisi düzeylerini bilmek önemlidir. iki doz CV aşısı olan bireylere uygulanan BNT162b2 (BNT) ve CoronaVac (CV) hatırlatma dozlarının hümoral bağışıklığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hümoral bağışıklık tepkilerinin belirlenmesi için, canlı SARS-CoV-2 virüsü, SARS-CoV-2 PCR testi pozitif hastanın nazofaringeal sürüntülerinden izole edildi ve Vero E6 hücrelerinde üretildi. Viral üremenin konfirmasyonundan ve TCID50'nin belirlenmesinden sonra virüs nötralizan antikor deneylerinde kullanıldı. Çalışmaya Covid-19 enfeksiyonu öyküsü olmayan ve iki doz inaktif aşı CoronaVac ile aşılanan sağlık çalışanları dahil edildi. Bu kişilerden farklı zaman aralıklarında kan örnekleri alındı. Tam kan örneklerinden PMNKH'ler ve serum ayrıştırıldı. Akış sitometrisi deneyleri için PMNKH''ler ve nötralizan antikor deneyleri için serumlar kullanıldı. Nötralizasyon testlerinde, 10-3 PFU/ml konsantrasyonunda virüsün yarısının inaktive edildiği serum dilüsyonu PRNT50 olarak belirlendi. B hücresi alt tiplerinin yüzdesi ve hafıza B hücrelerinin oranı spesifik B hücresi belirteçleri (Anti-CD19, Anti-CD20, Anti-IgG, Anti-CD27, Anti-CD14, Anti-CD38 ve Anti-CD56) ile boyandı . Boyamadan sonra örnekler Attune akış sitometrisi ile okutuldu. BNT162b2 booster uygulamasından bir ay sonra nötralizan antikor geometrik ortalama titrelerinde (GOT, 78.69) 3.38 katlık bir artış bulundu ve bu titre üçüncü ayda sabit kaldı (GOT, 80).
Özet (Çeviri)
It is essential to know about the immune response levels after booster doses of the two different types of vaccines, the mRNA and the inactivated, currently used against COVID-19. For this purpose, it was aimed to determine the effects of BNT162b2 (BNT) and CoronaVac (CV) boosters on the humoral immunity of individuals who had two doses of CV vaccination. For the estimation of humoral immune responses, live SARS-CoV-2 virus was isolated from nasopharyngeal swabs of SARS-CoV-2 PCR test positive patient and grown on the Vero E6 cells. After the confirmation of growth and estimation of the TCID50 for the virus, the virus was used in the PRNT50 experiments. For the study the healthcare workers who had no history of Covid-19 infection and were immunized with two doses of inactivated vaccine CoronaVac were included. Blood samples from these individuals were collected at different time points. From whole blood samples, PBMCs and sera were isolated. PBMCs were used for the flow cytometry experiments and sera were used for the neutralizing antibody experiments. In the neutralizing assay, the PRNT50 titer was calculated a dilution in which half of the virus at 10-3 PFU/ml concentration was inactivated and was selected for everyone in all time points. The percentage of B cell subtypes and proportion of memory B cells were estimated for each time point by staining with specific B cell markers (Anti-CD19, Anti-CD20, Anti-IgG, Anti- CD27, Anti- CD14, Anti-CD38 and Anti-CD56). After staining, samples were run by Attune flow cytometry. After the experiments, a 3.38-fold increase in neutralizing antibody geometric mean titers (Neutralizing Antibody, GM, 78.69) was found one month after BNT162b2 booster and maintained at the third month (Neutralizing antibody, GM, 80).