Effect of btn162b2 and coronavac boosters on cellular immunity of individuals previously fully vaccinated with coronavac against sars-cov-2: a longitudinal study
Coronavac ile SARS-COV-2'ye karşı tam olarak aşılanmış bireylere uygulanan BTN162B2 ve coronavac aşılarının hücresel bağışıklık üzerindeki etkisi: Boylamsal bir çalışma
- Tez No: 752660
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AHMET KUŞKUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'de ilk kez COVID-19'dan korunmak için 2 doz inaktif aşı (CoronaVac) kullanıldı. Ardından bağışıklığı artırmak için bir doz mRNA aşısı (BioNTech) veya bir doz inaktif aşı (CoronaVac) uygulandı. Bu çalışmayla, 2 doz CoronaVac ve bir doz BioNTech veya CoronaVac ek doz sonrası SARS-CoV-2' ye karşı geliştirilen hücresel bağışıklığı değerlendirmek amaçlandı. Bu çalışmaya 2 doz CoronaVac aşısı olan ve Covid-19 öyküsü olmayan 33 kişi alındı. Çalışma popülasyonu 2 gruba ayrıldı: Grup A, 2 doz CoronaVac ve bir doz Pfizer/BioNTech (n=28) olan kişiler. Grup B, 2 doz CoronaVac ve 1 doz CoronaVac (n=6) olan kişiler. Kan örnekleri, 2 doz CoronaVac 'tan 3-5 ay sonra ve 3. doz Pfizer/BioNTech veya CoronaVac 'tan 1 ay ve 3 ay sonra alındı. PBMC izolasyonu yoğunluk gradyanlı santrifüj yöntemi ile gerçekleştirildi ve SARS-CoV-2 spesifik peptivatör ile aktivasyondan sonra IFN-γ ve IL-2 sitokin yanıtı ELISpot ile yapıldı. Aktif efektör yardımcı T hücreleri (CD4+CD38+CD69+) ve aktif efektör sitotoksik T hücresi (CD8+CD38+CD69+) yanıtları, SARS-CoV-2'ye özgü peptivatör ile indüksiyondan sonra akım sitometrisi ile araştırıldı. Spike peptit karışımı ile stimülasyondan sonra CD4+ hücre ve CD8+ hücre oranlarının değerlendirilmesinde, BNT162b2 ve CV ek dozlarından sonra CD4+ ve CD8+ T hücrelerinin sayılarında bazal düzeye kıyasla önemli bir değişiklik olmadı. BNT162b2 ek doz sonrası güçlendirici yanıtı, CoronaVac ek dozundan daha yüksekti. BNT162b2 sonrası artan IFN-γ ve IL-2 reaktivitesine efektör CD8+CD38+CD69+ T hücrelerindeki artış da eşlik etti. BNT162b ek doz sonrası 3. ayda da efektör CD4+CD38+CD69+ hücre oranında artış gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In Turkey, 2 doses of inactivated vaccine (CoronaVac) were first used to protect from COVID-19. Then, to boost immunity, one dose of mRNA vaccine (BioNTech) or one dose of inactivated vaccine (CoronaVac) was administered. This study aimed to evaluate the cellular immunity developed against SARS-CoV-2 after 2 doses of CoronaVac and one dose of BioNTech or CoronaVac boosters. In this study, 33 individuals who are vaccinated with 2 doses of CoronaVac and had no history of Covid-19 were recruited. The study population was divided into 2 groups: Group A, individuals who received 2 doses of CoronaVac and a dose of Pfizer/BioNTech (n=27). Group B, 2 doses of CoronaVac and 1 dose of CoronaVac (n=6). Blood samples were collected 3-5 months after 2 doses of CoronaVac and 1 month after the 3rd dose of either Pfizer/BioNTech or CoronaVac. In the assessment of CD4+cell and CD8+ cell ratios after stimulation with a mixture of spike peptides, there were no significant changes in the magnitude of CD4+ and CD8+ T cells after BNT162b2 and CV boosters compared to baseline levels. The median ratio of effector CD8+CD38+CD69+ T cells and CD4+CD38+CD69+ T cells after 2 doses of CoronaVac were 1.160 and 4.375 respectively. There was no significant difference compared to baseline levels whereas a significant increase was detected in the 3rd month in effector CD8+CD38+CD69+and CD4+CD38+CD69+ T cells. The magnitude of BNT162b2 booster T cell responses was significantly higher than the CoronaVac booster. Thus, increased IFN-γ and IL-2 reactivity after the BNT162b2 booster, accompanied by an increase in effector CD8+CD38+CD69+T cells were detected. The ratio of effector CD4+CD38+CD69+ cells was also high in the 3rd month of the BNT162b booster.