COVID-19 geçirenlerde Long-COVID semptomların ve aşılanma durumunun ilişkisi
The relationship between Long-COVID symptoms and vaccination status in those with COVID-19 survivors
  1. Tez No: 870769
  2. Yazar: FURKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Long-COVID'in patofizyolojisi, risk faktörleri ve tedavisi konusunda literatürde gittikçe artan sayıda çalışmalar mevcut olmakla birlikte aşılanma durumunun Long-COVID semptomların seyri üzerindeki olumlu etkileri tam olarak aydınlatılamamıştır. Amacımız aşılanmış ve aşılanmamış Long-COVID hastalarında yaklaşık bir yıllık takip sonunda önceden var olan semptomların gidişatını belirlemek ve ikincil amaç olarak da aşı tipleri ve dozları açısından değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı, retrospektif-kohort olarak planlanan çalışmamız da, Türkiye'nin başkenti Ankara'da olan üçüncü basamak bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde COVID-19 Takip polikliniğine 1 Aralık 2020 -30 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran 916 hasta üzerinde Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS) kayıtları geriye dönük incelenerek yapılmıştır. 18 yaş altı, SARS-COV-2 PCR testi pozitifliği sonrası 12.haftadan itibaren semptomları olmayan ve takip süresince tekrardan COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastalar çalışma dışında tutulmuştur. Bu kriterleri karşılayan 478 hastanın, polikliniğe ilk ziyaretlerinde ve son ziyaretlerinde semptomların görülme sıklıkları tespit edilerek ,en sık görülen on semptom karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Hastalar hiç aşı olmayan, COVID-19 geçirdikten önce aşı olan ve COVID-19 enfeksiyonu geçirdikten sonra aşı olanlar şeklinde aşı durumlarına göre 3 gruba ayrılmıştır. Bu üç grup için elde edilen iyileşme oranlarını gösteren değerler tekrar kendi aralarında karşılaştırılmıştır. İki nitel değişken arasındaki ilişki incelenmek istendiğinde Ki-kare ve Fisher-exact testleri kullanıldı. İki bağımlı nitel değişken arasındaki ilişki incelenmek istendiğinde ise Mc-Nemar testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalara ait yaş ortalaması 54,43±11,71 yıl iken, hastaların 255'i (%53,3) erkek, 382'si (%80) evli ve 179'u (%37,4) aktif çalışıyordu. Hastaları ortalama 10,28±4,36 ay takip ettik. Hastaların %15,3'ü hiç aşı olmamıştı, %70,3'si aşılarını COVID-19 enfeksiyonu geçirdikten sonra, %14,4'ü ise COVID-19 enfeksiyonu geçirmeden önce yaptırmıştı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are an increasing number of studies in the literature on the pathophysiology, risk factors and treatment of Long-COVID, the positive effects of vaccination on the course of Long-COVID symptoms have not been fully elucidated. Our aim was to determine the course of pre-existing symptoms in vaccinated and unvaccinated Long-COVID patients at the end of approximately one year of follow-up and, as a secondary aim, to evaluate them in terms of vaccine types and doses. Materials and Methods: Our cross-sectional, descriptive, retrospective-cohort study was conducted by retrospectively examining the records of the Public Health Management System (HSYS) on 916 patients who applied to the COVID-19 Follow-up outpatient clinic between 1 December 2020 and 30 April 2022 in a tertiary education and research hospital in Ankara, the capital of Turkey. Patients under 18 years of age, who had no symptoms since the 12th week after SARS-COV-2 PCR test positivity and who had COVID-19 infection again during the follow-up period were excluded from the study. The frequency of symptoms in the first and last visits to the outpatient clinic of 478 patients who met these criteria was determined, the ten most common symptoms were compared and it was tried to determine whether there was a statistically significant difference. Patients were divided into 3 groups according to their vaccination status as those who had never been vaccinated, those who were vaccinated before COVID-19 and those who were vaccinated after COVID-19 infection. The values showing the recovery rates obtained for these three groups were compared among themselves again. Chi-square and Fisher-exact tests were used to examine the relationship between two qualitative variables. When the relationship between two dependent qualitative variables was analysed, Mc-Nemar test was used. Results: We followed the patients for a mean of 10.28±4.36 months. 15.3% of the patients had never been vaccinated, 70.3% had received vaccines after COVID-19 infection, and 14.4% had received vaccines before COVID-19 infection.