Postmenopozal dönemdeki kadınlarda üriner inkontinans prevalansı ve risk faktörleri
Urınary ıncontınence prevalence and rısk factors ın postmenoposal women
- Tez No: 734794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, postmenopozal dönemindeki kadınlarda üriner inkontinans prevalansı ve risk faktörlerini belirlemektir. Tanımlayıcı tipte planlanan bu araştırma Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Polikliniklerine tedavi ve kontrol amaçlı başvuran postmenopozal dönemdeki kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Çorum ilinde yaşayan, 40-65 yaş arası, postmenopozal dönemdeki kadınlar oluşturmaktadır. Çalışmaya en az 234 postmenopozal kadının dâhil edilmesi gerektiğine karar verilmiş ve 320 kadına ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Frekans dağılımlarındaki grupların homojen dağılım dağılmadığı Ki-Kare uygunluk testi kullanılarak araştırıldı. Normallik analizleri, Komogrow Smirnov testi, Shapiro Wilk testi, Çarpıklık katsayısı, Basıklık katsayısı, Histogram, Kutu Grafiği işlemleri ile ayrıntılı olarak incelenerek, değişkenlerin normallik varsayımlarını büyük ölçüde sağlamadığı görülmüştür. Böylece; ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi ve ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, normallik varsayımı sağlanmadığı için öncelikle medyan değeri yorumlanacak şekilde, medyan, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplamaları ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prevalence and risk factors of urinary incontinence in postmenopausal women. This descriptive study was conducted with postmenopausal women who applied to the outpatient clinics of Hitit University Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital for treatment and control purposes. The population of the study consists of postmenopausal women between the ages of 40-65 living in Çorum. It was decided that at least 234 postmenopausal women should be included in the study and 320 women were reached. The data obtained in the research were evaluated with the SPSS 20 statistical package program. The fact that the groups in the frequency distributions were not homogeneously distributed was investigated using the Chi-Square test. Normality analyzes were examined in detail with Komogrow Smirnov test, Shapiro Wilk test, Skewness coefficient, Kurtosis coefficient, Histogram, Box Chart operations, and it was seen that the variables did not meet the normality assumptions to a large extent. Like this; Analyzes were performed using the Mann-Whitney U test in pairwise comparisons and the Kruskal-Wallis test in the comparison of more than two groups. Descriptive statistics were obtained by calculating median, arithmetic mean and standard deviation so that the median value was interpreted first, since the assumption of normality was not provided.