Baran dağı'nın (Kaman-Kırşehir) florası
Flora of Baran mountain (Kaman-Kırşehir)
- Tez No: 734796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVAL GÜNEŞ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, İç Anadolu Bölgesi'nde Kırşehir ili Kaman ilçesi sınırları içerisinde yer alan Baran Dağı'nın florasını belirleyerek, Türkiye'nin bitki çeşitliliğinin ortaya çıkarılmasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanı P. H. Davis'in grid sistemine göre B5 karesi içerisindedir. Bitki coğrafyası bakımından ise İran-Turan Flora bölgesinde yer almaktadır. 2019-2021 yılları arasında sürdürülen arazi çalışmaları sonucunda 1550 adet bitki örneği toplanmıştır. Teşhisler sonucunda 68 familya ve 232 cinse ait 413 bitki taksonu belirlenmiştir. Teşhis edilen bitkilerden 52 takson B5 karesi için yeni kayıt, 39 takson ise endemik olup endemizm oranı %9,44'dür. Alandaki bitkiler fitocoğrafik bölgelere göre şöyle dağılım göstermektedir: Avrupa-Sibirya elementleri %5,32, İran-Turan elementleri %19,12 Akdeniz elementleri %5,56, geniş yayılışlı ve fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler ise %52,78'dir. Araştırma alanında 28 cinse ait, tür ve tür altı düzeyde 42 taksonla Asteraceae familyası hem en çok cins hem de en çok takson içeren familya olmuştur. En çok taksona sahip cins ise 10 taksonla Medicago L. sp.'dir. Taksonların Raunkiaer (1934)'in hayat formlarına göre dağılımı şöyledir: 83 (%20,09) Fanerofit, 51 (%12,34) Kamefit, 163 (%39,46) Hemikriptofit, 16'sı Geofit olmak üzere 28 (%6,77) Kriptofit ve 88 (%21,3) takson Terofit'tir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to contribute to revealing the plant diversity of Turkey by determining the flora of Baran Mountain, which is located within the borders of Kaman district of Kırşehir province in the Central Anatolian Region. The study area is in the B5 square according to P. H. Davis grid system. Phytogeographically, it is located in the Iran-Turan Flora region. 1550 plant samples were collected during the field studies carried out between 2019-2021. As a result of the 413 plant taxa belonging to 68 families and 232 genera were determined. 52 taxa are new record for B5 square, 39 taxa are endemic and the endemism rate is 9,44 %. The distribution of taxa according to phytogeographic regions is as follows: Euro-Siberian elements: %5,32, Irano-Turanian elements: 19,12%, Mediterranean elements 5,56% and are widely distributed or phytogeographically unknown are 52,78%. In the study area Asteraceae was the largest family including the most genus and most taxa with 42 species and subspecies taxa belonging to 28 genera. The genus with the most taxa is Medicago L. sp. with 10 taxa. The distribution of taxa according to the life forms is as follows: 83 (20,09%) Phanerophytes, 51 (12,34%) Chamaephytes, 163 (39,46%) Hemicryptophytes, 16 of which are Geophytes 28 (6,77%) Cryptophytes and 88 (21,3%) taxa are Therophytes.