Kaman ilçesi coğrafyası
The District of Kaman's geography
- Tez No: 122307
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
ÖZET Kaman İlçesi idari olarak Kırşehir İline bağlı olan ve İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak Bölümü içerisinde yer alan bir idari ünitedir. İl merkezine uzaklığı 53 km olan Kaman'ın kuzeyinde Keskin ve Çelebi İlçeleri, kuzeydoğusunda Akpınar İlçesi, doğusunda Merkez İlçe, güneyinde Hirfanlı Barajı, batısında ise Bala İlçesi ile çevrilidir. Kaman İlçesi 'nin yüzölçümü 1306 km2 dır. Kaman Şehri'nin nüfusu 2000 yılı itibariyle 27962 kişidir. İlçe merkezi, kasaba ve köylerle birlikte toplam nüfusu ise 60919 kişidir. Kaman İlçesi' ne bağlı biri bucak merkezi olmak üzere 10 kasaba ve 41 köyü bulunmaktadır. Son yapılan nüfus sayınımda nüfusun % 46' sı ilçe merkezinde, % 36,4'ü kasabalarda ve % 17,6'sı köylerde yaşamaktadır. Üçe yerşekilleri özellikleri bakımından Barane Dağlan dışında pek engebeli değildir. Engebeli alan sadece ilçenin doğu ve güneydoğu kesimlerinde bulunmaktadır. Barane Dağlan diye adlandırılan bu kütle; Barane Dağı, Kalkardı Dağ, Kargasekmez Dağı ve Bozçal Dağı olmak üzere dört kısımdan oluşmaktadır. Çalışma alanında hakim olan morfolojik birim platodur. Bu platonun ortalama olarak yükseltisi 1000 m'nin üstündedir. Plato Kızılırmak ve Kılıçözü gibi başlıca akarsularla ve sayısız bir çok dönemli akarsularla parçalanmıştır. İnceleme alanımızda karasal Mim şartlan görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 11°C olduğu alanımızda yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçmektedir. Yan kurak 311özellikler gösteren alanımızda yıllık yağış 417 mm'dir. Doğal bitki örtüsü step bitkileri olan sabamızda yer yer meşe ağaçlarına da rastlanılmaktadır. Yörenin M.Ö. 3000'li yıllardan itibaren yerleşmeye sahne olduğu Kalehöyük'te sürdürülen kazılarından anlaşılmaktadır. Dağınık yerleşmenin pek olmadığı ilçede İç Anadolu Bölgesinin genelinde olduğu gibi toplu yerleşmeler egemen olup meskenlerde genel olarak kerpiç malzemeler kullanılmaktadır. Ancak zaman içerisinde kerpiçten yapılmış olan meskenler yerini betonarme binalara bırakmaktadırlar. Kaman İlçesi'nde en önemli ekonomik faaliyet türü tarım ve hayvancılıktır, Kuru tarımın yoğun bir şekilde yapıldığı ilçede; buğday, arpa ve nohut başlıca tarım ürünleridir. Bunun yanında fâzla olmamakla birlikte sebze ve meyve de sulanabilen tarım alanlarında yetiştirilmektedir. İlçede mevcut geçim kaynaklarına alternatif oluşturabilecek bir takım faaliyetler bulunmaktadır. Bunlar başta ceviz tarımı olmak üzere, devekuşu yetiştiriciliği ve tatlı su balıkçılığıdır. Son zamanlarda ilçede ceviz yetiştiriciliği dikkate değer bir biçimde önem kazanmaya başlamıştır. Bunların yanında ilçede doğal, tarihi ve kültürel açıdan önemli sayılabilecek bir potansiyel bulunmaktadır. 312
Özet (Çeviri)
SUMMARY The district of Kaman is situated in the Kırşehir part of the middle of Kızılırmak quatient, Anatolia region. It is in a distance of 53 km from the center of the Kırşehir. In the East-by the center county, in the North-by the disctrict Keskin and Çelebi, in the North-East-by the district Akpinar, in the West-by the district Bala. The surface of the district Kaman is 1306 km2. According to the cencus, realized in 2000, the population of the district center is 27962 and its total population is 60919. In the last cencus, in population %46 lives in district center, %36,4 lives in small town and %17,6 lives in village. The terrestrial of Kaman is not unevennes but the mountain Baran is unevennes. Unnevennes area is only in the East and South-East zone. The mountain Baran has four part; Barane, Kavkanli, Kargasekmez and Bozcal mountains. The morphologic unit plateu is dominate at this study area. The elevation of this plateu over 1000 m. Plateu is into break by the reflexivty stream and main river, Kızılırmak and Kıhcözü. At the zone of study area dominates terrestrial climate. The annual avarage temperature is 1 1 °C in this area. The annual avarage raining is 417 mm. The nature! plant wrap is steppe but sometimes oaks can be seen. 313The region is settled down B.C. 3000, we have understood that from the digging at the Kalehöyük. In this area not seen any unevennes settle down and sun dried brick supplies are used at the buildings. Concrete buildings have become widespread rapidly instead of build sun dried bricks in this district. Agricultre and stock breeding is the most important economical activity in this district. The main agriculture products are, wheatburley, chick pea, a little vegetable and fruit. Although to produce of ostrich, walnut and fresh water fish are the alternative economical activity. In the last time to produce of walnut is getting importance. However this district has naturel, cultural and historical specific places. 314