Opiyat kullanım bozukluğu hastalarında sosyal biliş performansıyla sosyal bilişle ilgili COMT ve SLC6A4 gen polimorfizmlerinin ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between social cognitive performance and social cognition-related comt and SLC6A4 gene polymorphisms in patients with opiate use disorder
  1. Tez No: 734797
  2. Yazar: IŞIK BATUHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA NAZİK KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Opiyat kullanım bozukluğu, yineleme ve iyileşme dönemleriyle seyreden, uzun süreli tedavi gerektiren, bireysel, sosyal ve mesleki işlevselliği bozan kronik bir bozukluktur. Opiyat kullanım bozukluğunun çeşitli evrelerinde sosyal biliş performansında eksiklik olduğu bilinmektedir. Opiyat kullanım bozukluğunun etiyolojisinde COMT ve SLC6A4 gibi genlerdeki polimorfizmlerin rolü olduğu bilinmektedir. Bu polimorfizmler aynı zamanda sosyal biliş performansıyla da ilişkilidir. Bu tez çalışmasında opiyat kullanım bozukluğu olgularında sosyal bilişin farklı alt alanlarındaki performansın daha önce bozuklukla ilişkili bulunan COMT ve SLC6A4 genlerindeki tek nükleotid polimorfizmleriyle (SNP'lerle) ilişkili olup olmadığını araştırmak ve buna ek olarak opiyat kullanım bozukluğunda işlevsellik derecesini yordamada genetik farklılıkların, nörobilişsel ve sosyal bilişsel performansın etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya AMATEM Semt Polikliniğine başvuran ve DSM-5'e göre opiyat kullanım bozukluğu tanısı konan 93 erkek hasta ve onlarla eğitim ve cinsiyet açısından denkleştirilen 70 sağlıklı gönüllü erkek katılımcı dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu verildi, DSM-5™ Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5-CV), Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGİÖ), Bağımlılık Profili İndeksi (BAPİ), Klinik Opiyat Yoksunluk Ölçeği (KOYÖ), Kişisel ve Sosyal Performans Ölçeği (KSPÖ) uygulandı. Sosyal biliş performansı Dokuz Eylül Zihin Okuma Ölçeği (DEZİKÖ), Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) ile değerlendirilirken nörobiliş performansı Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), Sözel Akıcılık Testi (SAT), İz Sürme Testi (İST) ile değerlendirildi. Genetik incelemeler COMT (rs4680) ve SLC6A4 5-HTTLPR (rs25531) gen bölgeleri için real-time PCR cihazında çalışıldı. SLC6A4 5-HTTLPR (rs25531) polimorfizmi sonuçları elde edilemediği için çalışmaya COMT (rs4680) gen polimorfizmi sonuçları ile devam edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Opiate use disorder is a chronic disorder that progresses with relapses and remissions, requires long-term treatment, and impairs personal, social and occupational functionality. There is a deficit in social cognitive performance in various stages of opiate use disorder. It is also known that polymorphisms in genes such as COMT and SLC6A4 play a role in the etiology of opiate use disorder. These polymorphisms are also associated with the impariments in social cognitive performance. In this thesis study, we aimed to investigate whether the performance in different sub-domains of social cognition in opiate use disorder cases is related to single nucleotide polymorphisms (SNPs) in COMT and SLC6A4 genes, which were previously associated with the disorder. We also aimed to investigate the effect of genetic differences, neurocognitive and social cognitive performances in predicting the degree of functionality in opiate use disorder patients. Materials and Methods: The study included 93 male patients who applied to the AMATEM Outpatient Clinic and were diagnosed with opiate use disorder according to DSM-5, and 70 healthy male volunteers who were matched with them in terms of their gender and education levels. Following the sociodemographic data form, Structured Clinical Interview for DSM-5™ Disorders (SCID-5-CV), Clinical Global Impression Scale (CGIS), Addiction Profile Index (API), Clinical Opiate Withdrawal Scale (COWS), Personal and Social Performance Scale (PSPS) were applied. While social cognition performance was evaluated with the Dokuz Eylül Theory of Mind Index (DETMI) and Reading Mind from the Eyes Test (RMET), neurocognitive performance was evaluated with the Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Verbal Fluency Test (VFT), and Trail Making Test (TMT). Genetic analyzes were performed on a real-time PCR device for the COMT (rs4680) and SLC6A4 5-HTTLPR (rs25531) gene regions. Since SLC6A4 5-HTTLPR (rs25531) polymorphism results could not be obtained, the study was continued with COMT (rs4680) gene polymorphism results.