Ulusal gazetelerde yer alan haber fotoğraflarında kadın profili
The Potrait of woman in news photograps
- Tez No: 73481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basım ve Yayımcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırma, 11-25 Aralık 1995 tarihleri arasında yayınlanan Cumhuriyet, Hürriyet, ve Zaman gazetelerinde yer alan haber fotoğraflarında, kadının nasıl tanımlandığını ve yine aynı gazetelerde yer alan haber fotoğraflarında kadının önemi, durumu ve nasıl sunulduğuyla anlatılmak isteneni belirlemektedir. Ayrıca bu araştırmada, incelenen gazetelerde kullanılan haber fotoğraflarında, erkek fotoğrafları ile kadın fotoğraflarının sunum biçimleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde gazetelerin kitle iletişim aracı olarak işlevleri, fotoğrafın gücü ve önemi, Türk kadınının kimliği ve kitle iletişim araçlarında kadın olgusu üzerinde durulmuştur. Haber fotoğraflarının görsel ve içerik etkileri yine bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise yapılan araştırma yöntemi üzerinde durulmuş, araştırma yöntemi olarak belirlenen tarama modeli ve içerik analizi ile ilgili uygulamalar açıklanmıştır. Araştırmada incelenen gazetelerin ilk, politika, magazin ve spor sayfaları ele alınmış, incelenen haber fotoğrafları üzerine kategoriler belirlenmiş ve tablolar çıkarılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın bulgularına ve bunların yorumlarına yer verilmiştir. Sonuç olarak, incelenen haber fotoğraflarında, kadının portresi belirlenmiş ve erkek fotoğrafları ile kadın fotoğraflarının sunum biçimleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is determining how woman is explained in the news photos that are published between 11-25 December 1995 in Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspaper and also determining the news photos of importance of woman, situation and how they are presented by this newspapers. In this study, it is also searched that if there is a difference between the presentation way of the man and woman photos. The first part of this study is about newspaper functions as mass communication media, the power and importance of photography, the identity of the Turkish woman and the fact of woman on the mass communication media. The news photos' visual and contents effects is also handed in this part. The second part is about the study method selected, the applications related with the search method and contents analysis which selected as the study method are explained. The first, politics, magazine and sport pages of the newspapers are examined and categories are defined and tables are created on these examined news photos. In the third part the findings of the study and their comments are placed. As a result, in the examined news photographs, the portrait of woman is defined and the meaningful differences are founded between the presentation way of man and woman photos.